Brilliant kresil mavisi modifiye karbon nanotüp elektrotların hazırlanması ve analitik uygulamaları
The preparation of carbon nanotube electrodes modified with brilliant cresyl blue and their analytical application
  1. Tez No: 326601
  2. Yazar: FIRAT IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada fenoksazin türü boyar maddelerden olan Brilliant Kresil Mavisi (BKM) redoks mediyatörüyle elektropolimerizasyon yöntemi kullanılarak modifiye camımsı karbon nanotüp elektrotlar (MWCNT/GCE, Glassy Carbon Electrode) hazırlanmış ve sülfürün elektrokatalitik yükseltgenmesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Modifiye elektrodun hazırlanması esnasındaki destek elektrolitin pH'ı, monomer derişimi, döngü sayısı ve potansiyel aralığı gibi parametreler modifiye elektrot hazırlandıktan sonra sülfüre en iyi yanıt vereceği konum dikkate alınarak optimize edilmiştir. Sonuç olarak, 0,03 mM BKM' nin 0,1 M NaNO3 içeren 0,1 M H3PO4 çözeltisinde, -700 ile +1200 mV potansiyel aralığında, 100 mV/s tarama hızında 8 döngü sayılı döngüsel voltammogramları alınarak MWCNT/GCE' de elektropolimerizasyonu en uygun koşullar olarak saptanmıştır. Hazırlanan modifiye elektrotlara tarama hızının ve destek elektrolit pH' nın etkisi döngüsel voltammetri tekniği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the modified Multi walled carbon nanotube-Glassy Carbon Electrode (MWCNT/GCE) were prepared with brilliant cresyl blue (BCB) redox mediator, which is one of phenoxazine dyes, using electropolymerization procedure and the studies on electrocatalytic oxidation of sulphide were performed by using these modified electrodes. The parameters such as pH of supporting electrolyte, monomer concentration, cycle number and potential window during the preparation of modified electrode were optimized according to its best response toward sulphide. As a result, 0.03 mM BCB monomer concentration, 0.1 M phosphoric acid solution containing 0.1 M sodium nitrate, a potential range from -700 to +1200 mV, 100 mV/s scan rate and 8 cycle number were found as optimum conditions for electropolymerization. The effect of scan rate, pH of supporting electrolyte on the modified electrodes were investigated with cyclic voltammetry.