Trakya Havzası'nın batısında KD-GB doğrultulu fay sisteminin KAF ve Trakya Fay Sistemi ile ilişkisi ve havzada çökelen birimler üzerindeki etkilerinin araştırılması
Research of the relationship between NE-SW directed fault system, which is at the western side of Thrace basin, and NAF-Thrace fault system, and its effects on the sedimentary units of the basin
  1. Tez No: 326603
  2. Yazar: HASAN KERİM YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN PERİNÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışma alanı Trakya Havzası'nın batısında Uzunköprü ile Enez İlçeleri arasında kalmaktadır. KD-GB doğrultulu fayların Batı Trakya'daki varlığını ve etkilediği birimlerle ilişkisini incelemek çalışmanın amacını oluşturur.Çalışma alanında Eosen Pliyosen zaman aralığında çökelmiş olan istif metamorfik ve ofiyolitik karmaşıktan oluşan temel üzerinde yer almaktadır. Eosen-Erken Miyosen çökel istifi Orta Miyosen dönemimde aktif olan Trakya Fay Sistemi etkisinde kalmış ve üst kesimi yer yer aşınmıştır.Çalışmanın başlangıcında uydu görüntülerinde ve topoğrafya haritalarda çizgisellikler tanımlanmıştır. Çizgisellikler dolayında 5 adet hendek çalışması yapılmıştır. Saha çalışması sırasında KD-GB doğrultulu çizgisellikler dolayında yapısal unsurlar haritalanmıştır. Trakya Havzası'nın yapısal evrimine katkı sağlamak, Erken Eosen ve Orta Miyosen zamanında paleocografik kayıtları öğrenmek amacıyla çalışma alanının kuzeydoğusunda zaman haritaları üretilmiştir.Çalışma alanında KD-GB doğrultulu yapısal unsurlar ilk defa haritalanmıştır. KD-GB doğrultulu fay sitemi, Yunanistan sınırları içerisinde kalan Neotektonik döneme ait KD-GB doğrultulu faylarla korele edilmiştir. Sismik kesitlerde yedi yansıma düzlemi kullanılarak 2 adet paleotopografya ve 5 adet yapı haritası hazırlanmıştır. Ergene Formasyonu tabanı paleotopografya haritası, bu birimin tabanındaki diskordans düzleminin güneye doğru yüzeye yaklaştığını göstermiştir. Trakya Fay Sistemi'nin neden olduğu yapısal yükselme ve aşınma sonrası Danişmen Formasyonu'nun alt kesimine yakın düzeylerde bulunan linyit katkılarının paletopografik haritada güney yönünde yüzeye yaklaştığı saptanmıştır. Bu sonuç, harita alanının güneyinde linyit katkılarının ekonomik ve işlenebilir derinliklerde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Study area located between Uzunköprü and Enez in the western part of Thrace Basin. This research aims to investigate NE-SW trending fault zone and to study effect of these fault system on stratigraphic units.Eocene-Pliocene aged sedimentary units uncomformably overly the basement which represented by metamorphic unit and ophiolitic complex. Eocene-Early Miocene sedimentary units effected by Thrace Fault System and upper portion of sequence eroded in some localities.At the beginning of the study, lineaments were investigated and mapped on topographic maps and Landsat satellite images. Total 5 trenchs were excavated along the lineaments. Structural elements mapped around NE-SW trending lineaments during field study. Two-way time maps were prepared to the northeast of study area to collect supplementary data for tectonic evolution of the Thrace Basin and to define the paleogeographic records during Early Eocene and Miocene times.NE-SW directed structural elements were mapped first time in this study. Also, NE-SW trending fault system was correlated with NE-SW terending Neotectonic fault system in Greece. Two paleotopography maps and five structural maps were prepared by using seven reflection surfaces in seismic sections. Paleotopography map of base Ergene Formation shows that discordance surface of base Ergene Formation approached to the surface in the southern part of the study area. Because of the structural uplift and erosion which caused by Thrace Fault System, lignite interbeds climbing to the surface in the southern part of the paleotopographic map. This result shows that lignite levels are in economic and average working depth in the south of mapped area.