İslam inancında cinler
Jinn Islamic faith
  1. Tez No: 326744
  2. Yazar: VEYSEL OLKAN YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, gaybî bir mesele olan varlığın metafizik sakinlerinden cinler ve İslam inancındaki konumu vahyin ışığında araştırılmaya çalışılmıştır.Çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte cinlerin varlığı ve mahiyetleriyle ilgili bilgilere yer verilmiştir.Birinci bölümde, Kur'an ve Sünnet ışığında cinlerin tanımı üzerinde durulmuş yeme-içme, meskenleri ve ömürleri gibi onların hususî yönleri ele alınmıştır.Son bölümde ise cinlerin sorumlu bir varlık olmaları, mükellef olmalarından dolayı kendilerine peygamber gelmesi, gaybî bir varlık olması yönüylegaybı bilip bilmemeleri gibi yönleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the topic studied in the light of revelation and related to unknown was the jinn from metaphysical living creatures and their position in Islamic belief.The study consists of an introduction and two chapters. In the part of introduction, the knowledge given was related to the existence and true nature of the Jinn. In the first chapter, the subject presented in the light of Qur?an and the Sunnah was the definition of the Jinn and their particular characters that are relevant to dietary, settlement, and lifestyle.In the last part of the study, some various ways of the Jinn were examined. These were related to their responsibilities, having the prophet due to religious duties and obligations, and whether or not they know the unknown things because they are metaphysical living creatures.