Malcolm Bradbury'nin To The Hermitage adlı romanının eleştirel söylem biçembilimsel yöntem ışığında incelenmesi
Analysis of Malcolm Bradbury's novel, to The Hermitage, in the light of critical discourse stylistics
- Tez No: 326849
- Danışmanlar: PROF. DR. KÂMİL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 590
Özet
Metinlere içkin ideolojilere, tutumlara, değerlere ve dünya görüşlerine yoğunlaşan bir yaklaşım olarak tanımlanabilecek Eleştirel Söylem Biçembilim; bir metnin algılanmasını etkileyen dilsel özellikleri, biçimleri ve yapıları belirlemek için edebî ve edebî olmayan, yazılı ve aynı zamanda da sözlü metinleri inceler. Metnin yüzeysel yapısında ya da yazarların seçtikleri dil kullanımlarında saklı ideolojileri inceleme yöntemleri sunarak okurları/öğrencileri eleştirel okumaya yönlendirir ve böylece onların bu ideolojileri fark etmelerini sağlar.Bu tezin amacı İngiliz yazar ve eleştirmen Malcolm Bradbury'nin To the Hermitage adlı son romanını Eleştirel Söylem Biçembilim ışığında incelemektir. Çalışmanın giriş bölümü edebî bir kişilik olarak Malcolm Bradbury ile ilgili olup, aynı zamanda Eleştirel Söylem Biçembilim hakkında kısa bilgiler vermekte ve yöntemin seçilme nedenlerinden, çalışmadaki kısıtlamalardan ve yapılan düzenlemelerden söz etmektedir. Birinci bölüm; Fransız filozof, oyun ve roman yazarı Diderot'nun To the Hermitage'ta Malcolm Bradbury üzerinde bıraktığı etkileri açığa çıkarmaktadır. İkinci bölüm Eleştirel Söylem Biçembilim ve özellikle John Haynes'ın modeli hakkında ayrıntılı bilgiler içermektedir. Üçüncü bölüm romanın 36 bölümünün tek tek ve ayrıntılı biçimde incelenmesini kapsamaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise elde edilen bulguların genel bir değerlendirmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Critical Discourse Stylistics, which can be defined as an approach that focuses on ideologies, attitudes, values and worldviews implicit in the texts, analyzes literary or non-literary and written or spoken texts to identify linguistic features, forms and structures which affect the perception of a particular text. By presenting methods for analyzing the ideologies hidden in the surface structure of the texts or in writers? particular choices of language use, it leads readers/students to critical reading, and thus enables them to realize these ideologies.The aim of this dissertation is to study the English novelist and critic Malcolm Bradbury?s last novel To the Hermitage in the light of Critical Discourse Stylistics. The introduction chapter of the study is concerned with Malcolm Bradbury as a literary figure and gives a brief information about Critical Discourse Stylistics and mentions the reasons why this method was chosen, the limitations to the study and arrangements made in the study. The first chapter reveals the effects of French philosopher, novelist and playwright Denis Diderot on Malcolm Bradbury in To the Hermitage. The second chapter includes a detailed information about Critical Discourse Stylistics, particularly John Haynes? model. The thirth chapter encompasses the detailed analysis of 36 chapters of the novel consecutively, and in the conclusion chapter, a general evaluation of the findings is made.