Kavalalı Mehmet Ali Paşa İsyanı'nın Şark meselesindeki yeri
The Rebellion of Mehmet Ali Pasha of Kavala place of Eastern problem
- Tez No: 326877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kavalalı Mehmet Ali Paşa isyanı ve Mısır Sorunu Osmanlı tarihinin en mühim hadiselerinden birini teşkil etmektedir. Devletin gerileme dönemine tesadüf eden bu olayın, Osmanlı'nın iç isyan ve ayaklanmalarla uğraştığı ve sanayileşme adına geri kaldığı bu dönemde cereyan etmesi meselenin önemini daha fazla arttırmaktadır.Şark Meselesi çerçevesinde Boğazlar ile Orta Doğu'daki çıkarlarını korumaya çalışan Batılı Devletler zaman zaman aralarında anlaşsalar da genelde rakiplerinin Osmanlı topraklarından tek başına istifade etmelerine mani olmak maksadıyla Osmanlı Devleti ile ittifak etmişlerdi. İşte böyle bir ortamda Mısır'ın Akdeniz'deki konumu isyanın sınırları aşmasına ve Batılı devletlerin asıl amaçlarını açığa çıkarmasına neden olmuştur.Ayrıca Mısır açısından yaşanan değişim ve dönüşüm, Osmanlı modernleşme sürecinin de önemli bir ayağını oluşturmuş, Mısır tarihine ciddi katkılar yapmıştır.
Özet (Çeviri)
The rebellion of Mehmet Ali Pasha of Kavala, known as The Egypt problem, is one of the most important events of the Ottoman History. The fact that the rebellion occurred during the civil wars and in a period when the Ottoman was behind industrialization makes the event more significant.Western countries that tried to maintain their interests in the Middle-East and Bosporus within the Eastern problem had alliance with the Ottoman, though they had conflicts among themselves, in order to prevent their rivals to take the advantage of the Ottoman territory. Under these circumstances, Egypts geographical location in the Mediterranean led the rebel to exceed the borders and reveal the secret purposes of western countries.In addition, the change and transformation in Egypt constituted a crucial pillar of modernization process in the Ottoman Empire and made significant contributions to Egypt history.