R&D, innovation and stock market performance: A study on the Istanbul Stock Exchange
AR-GE, yenilik ve hisse senedi piyasası performansı: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 326901
  2. Yazar: YEKTA TAKIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK DİNDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonometri, Ekonomi, Science and Technology, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AR-GE' ye yatırım yapmak, rakiplerinin önüne geçmek ve yeni ürün ve servisler üretmek isteyen şirketler için çok önemlidir. Teknolojik faaliyetler sadece operasyonel fayda sağlamakla kalmayıp ayrıca şirketlerin finansal piyasalardaki gelişimine de yardımcı olur. Bu çalışma teknolojik göstergeler ve şirketlerin hisse senedi piyasası performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ben bu çalışmada AR-GE harcamaları ve şirkeltlerin sahip olduğu patentler gibi teknolojik göstergelerin, piyasa değeri defter değeri oranı, fiyat kazanç oranı ve piyasa değeri gibi performans göstergelerine olan etkilerini araştırıyorum. Sonuçlar, inovasyon ve teknolojik faaliyetlerin IMKB'deki şirketlerin piyasa performansını geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca teknolojik göstergeler ve hisse senedi fiyatı volatilitesi arasındaki ilişkiyi incelediğimde hisse senedi fiyatı volatilitesi ve AR-GE harcamaları arasında iki yönlü bir ilişki buldum.
Özet (Çeviri)
Investing in R&D and innovation is crucial for companies that want to stay ahead of their competitors and introduce new products and services. Technological activities provide not only operational benefits to companies but also financial improvements in financial markets. This study investigates the relationship between technological indicators and stock market performance of firms. I study the effect of technological indicators such as R&D expenditures and patents owned by firms on performance indicators, including market to book ratio, price to earnings ratio and market value. Results show that innovation and technological activities improve market performance of companies on ISE. I also analyze the relationship between technological indicators and stock return volatility. I find that there is two-way relationship between stock return volatility and R&D expenditures, with each variable negatively affecting the other.