Length of recovery periods on non-performing loans
Sorunlu kredilerde tasfiye süreci uzunluğu
- Tez No: 326900
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Hukuk, Banking, Economics, Law
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akademik çevre çoğunlukla temerrüt halinde zararları tahmin ederken tahvil piyasası bazında kredi riski üzerinde durmuştur. Banka kredileri özel araçlar olduğu için ve banka kredileri dağılımına ilişkin detaylı bilgiler bilgi kamuya açık olarak paylaşılmadığından bu konuda fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın katkısı temerrüde düşmüş olan tahsili gecikmiş alacakların (TGA) sorgulanması ve açıklamasını yapmaktır. Ampirik sonuçlar TGA üzerine tahsilatların zamanlaması, teminat ve anapara borcu tutarı oranının etkisi ve borçlular ve yasal haklarının kullanım niyeti üzerine eğilmiştir.
Özet (Çeviri)
The academic environment focused on credit risk mostly on the corporate bond market basis for estimating losses in the event of default. No further analysis could be prepared as bank loans are private instruments and almost no data on defaulted loan losses are publicly available. The contribution of this paper is to question and explain the recovery period of the non-performing loans (NPLs) on which interest is overdue and even the full collection of principal is uncertain. It includes a unique set of micro-data on NPLs of a Turkish bank. The empirical results relate to the timing of recoveries on NPLs, the effect of collateral and capital amount on the length of the recovery period, the effect of collateral and capital amount rate and the intention of the debtors and utilization of their legal rights for lengthening the recovery period.