Menapoz sonrası anneler ile menapoz öncesi kızlarının beslenme durumları, kemik mineral yoğunlukları ve biyokimyasal parametreleri arasındaki etkileşim üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 32698
  2. Yazar: MENDANE SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
103 ÖZET Bu çalışma menapoza girmiş 20 anne ile menapoza girmemiş 20 kızlarının, antropometrik ölçümleri, enerji harcamaları ve besin tüketimlerini karşılaştırmak, ayrıca menapoza ilişkin biyokimyasal bulgularla, hematolojik parametreler ve kemik mineral yoğunluklarında ve içeriklerinde anne ve kızları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymak amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışmada menarş yaşı, siklus uzunluğu ve menstrüasyon süresi yönünden farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Antropometrik ölçümlerden boy uzunluğu dışında vücut ağırlığı, BKI, bel, kalça ve bel/kalça oranı açısından farklılık önemli bulunmuştur (p0.05). Annelerin enerji harcamaları ve BMH'ları kızlarına göre daha yüksek bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
105 SUMMARY The aim of this study was to put out the similarities and differences of antropometric measurements, nutrient consumptions, biochemical findings, haematological values of bone mineral densities between twenty menopausal women and their twenty premenopausal daughters. Age of menarch, duration of cyclus and interval between mothers and daughter pairs were not different (p>0.05).