Hacettepe Üniversitesi merkez kampüsündeki öğrenci ve personel yemekhanelerinde oluşan artıklar maliyet ve nedenleri
- Tez No: 32697
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN MERDOL (KUTLUAY)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu araştırma Hacettepe Üniversitesi Merkez kampusu kafe teryalarında servis edilen yemeklerdeki artık oranları, nedenleri ve maliyetinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Değerlendirme 11 grupta toplanan yemeklerden seçilen 40 yemek üzerinde yapılmıştır. Her yemek için 125 kız, 125 erkek öğrenci, 100 kadın, 100 erkek personel tabağı tartılmış, 60 öğrenci (30 kız, 30 erkek), 40 personel (20 kadın, 20 erkek) an kete tabi tutulmuşlardır. Buna göre toplam 9750 öğrenci, 4000 memur, 1600 hizmetli, 2400 doktorun tabaklan tartılmış ve 2340 öğrenci, 812 memur, 339 hizmetli 487 doktor olmak üzere toplan 3978 kişiye de anket uygulanmıştır. Yemeklerdeki kazan artık oranlarına da bakılmış ve bu amaçla kazanlarda kalan yemekler tartılmış ve porsiyon ağırlıklarına bölünmüştür. Ancak artıkların bir bölümü izleyen bir ik! gün içinde servise eklenip tüketildiklerinden maliyet hesabına dahil edilmemiştir. Artık maliyeti Hacettepe Üniversitesi için ihale si yapılan 1993 ve 1994 yılı besin birim fiyatlarına göre hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yemeklerdeki tabak artık oranı ortalama % 19.5'dir. Bu oran kadınlarda % 21.3, erkeklerde % 17.4 olarak bulunmuştur. En çok artık bırakılan yemek grupları sırasıyla,99 salatalar, makarna-pilavlar, sebze yemekleri, kompostolar ve kuru baklagillerdir. En az artık, köftelerde ve çorbalarda bulunmuştur. Tabak artık oranları mesleklere göre değerlendirildiğinde en çok artığın kadın doktorlar arasında (% 24.8) en az artığın da erkek hizmetliler arasında (% 15.7) olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerde bu oran % 16.8'dir ve kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha fazla artık bırakmaktadırlar (sırasıyla % 19.2, %14.4). Yemeklerde servis sonrasında kazanlarda da artık kalmak tadır. Kazan artıklarında ilk sırayı, sebze yemekleri (% 20.0) almak tadır. Bunu sırasıyla kompostolar (% 19.1), kuru baklagiller (%18.5) ve tatlılar (%15.4) izlemektedir. Yemek yiyenlere uygulanan anket sonuçlarına göre yemek lerde artık bırakma nedeni sırasıyla yemeklerin yağlı ve lezzetsiz olması, yemeğin sevilmemesi, iyi pişmemiş olması, sık tekrarı ve porsiyon fazlalığı olarak belirtilmiştir. Bu sıralamada kadın ve er kekler arasında önemli bir farklılık yoktur. Meslekler arasında sıralama değişmekte ancak çok yağlılık her grupta birinci sırada yer almaktadır. Çok yağlı olduğu belirtilen yemekler; parça etli yemekler, sebze yemekleri, kuru baklagiller ve makarna-pilavlardır. Bu da hemen tüm sıcak servis edilen yemeklerde çok yağ kullanıldığını göstermektedir.100 Anket sonuçlarına göre yemekte artık bırakmada medeni durum, meslek, geldikleri bölge, öğrenim durumu, aile kalabalıklığı ve cinsiyetin farklılık yaratmadığı, ancak yaş gruplarına göre yapılan değerlendirmede erkeklerde yaş arttıkça artık bırakanların azaldığı, çalışan kişi sayısı iki ve üzeri olduğunda da artık bırakanların sayısının arttığı görülmüştür. Ankete katılanlar yemekhanelerin temiz olmamasının ve kalabalık oluşunun yemek yemelerini olumsuz yönde etkilediğini bildirmişlerdir. Yemek artıkları maliyet yönünden değerlendirildiğinde araştırmaya alman yemeklerdeki artık maliyetinin 1993 yılı için 2.22 Milyar TL., 1994 yılı için ise 3.35 Milyar TL. olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma kurumlarda pek çok faktöre bağlı olarak yemek artıkları oluştuğunu, bu durumun ekonomik yönden kurumlara zarar verdiğini ortaya koymuştur. Nedenler değerlendirilerek ve öneriler dikkate alınarak kurumlarda çözüme yönelik uygulamalara ağırlık verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried out to determine the cost, rate and the causes of the food waste at Hacettepe University Campus Cafeterias. Forty different dishes has been selected for the evaluation. For each dish a total of 450 plates (250 student 200 personnel) were weighed and 100 persons (60 students 40 personnel) were asked to fill a questionnaire prepared specifically to determine the causes and related factors of the waste. Consequently a total of 17750 plates (9750 students, 4000 officers, 1600 employees and 2400 doctors) were weighed and a total of 3978 persons (2340 students 812 officers, 339 employees and 487 doctors) were ques tioned. Cost of food waste were calculated using the 1993 and 1994 year prices settled for the contract by Hacettepe University and Turkish Trade Board. The results show that the rate of the waste is 19.5 %. This rate is 21.3 % for women and 17.4 % for men. The highest food waste was obtained from salads, macaroni and pilafs, stewed vege tables, compotes and dry legume dishes respectively. Meatballs and soups had the lowest waste ratio. When comparasions were made between the occupations T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU102 and the food waste it has been found that food waste was the hig hest (24.8 %) in female doctors and the lowest (15.7 %) in male employees. This rate was 16.8 % for the students. According to the results obtained from the questionnaires following reasones were given for not finishing the dishes served: 1) very oily, 2} tasteless, 3) doesn't like this dish, 4) not well coo ked, 5) served repeatedly, 6) big portion size. There isn't any difference between male and female regar ding the given reasons. At each group very oily definition is on top of the list. Dishes identified as very oily were stewed meat, stewed wegetable, dry legumes and macaroni and pilafs. Education and marital status, regional background houshold crowdness and sex didn't have any effect on the preference of food according to the results obtained from the questionnaire. However the more aged the men the less were the food waste and there were also more wastage among the families where there were more than one person working. Persons answered the questionnarie mentionned that dirry- ness and the corwdness of dining room effect their food consump tion negatively. The cost of food waste was 2.22 billion TL. for the year 1993 and 3.35 billion for 1994.103 This survey reveals that there are many factors involved in food waste and it is a big economic loss for the institution. Which will be it is concluded that measures directed to the solution of food waste should be settled by evaluating the reasons involved.