Kale ilçesi ve çevresinin herpetofaunası
Herpetofauna of Kale and its environments
  1. Tez No: 326993
  2. Yazar: NAZLI ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Haziran 2011-Mart 2012 tarihleri arasında, Denizli ili Kale ilçesi ve yakın çevresinin herpetofaunasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı içerisinde türlerin yayılışının daha kolay tespiti için 15 istasyon belirlenmiş ve bu istasyonlara belirtilen tarihler arasında ayda 2 kez araştırma gezisi düzenlenmiştir. Bu kapsamda, çalışma süresince tür sayısı ve habitat yerleşiminden ziyade tür çeşitliliği göz önüne alınmıştır. Araştırmalar sabah 06:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında yapılmış olup, çalışmalarda nokta sayım metotları değil belirlenen istasyonlarda gözlemlenen tür çeşitliliği dikkate alınmıştır.Sonuç olarak 15 familyaya ait 25 türün varlığı tespit edilmiştir. Türlerin yayılışı, statüsü ve genel özellikleri literatür ile karşılaştırılarak verilmiştir. Tespit edilen türlerin isimleri, morfolojik karakterleri, biyolojik ve ekolojik özellikleri ile görüldüğü lokaliteleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was between June 2011-March 2012 to determine herpetofauna of Kale distrinct in Denizli. For easier determination of the species in the research area, 15 stations were identified . Surveys have been done between 06:00-19:00 hours and besides point counting, species richness of the defined stations was taken into account.As a result, 25 species of 15 families orders from amphibian and reptilian are determined. These species are shown morphological-biological-ecological characteristics and localities.