Yeni buluntular ışığında Kastamonu-Kınık kazıları sonuçları
The results of Kastamonu-Kınık excavations with the light the new find
  1. Tez No: 160401
  2. Yazar: ELİF GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
“Yeni Buluntular Işığında Kastamonu-Kınık Kazıları Sonuçlan”1990 yılında, Kastamonu İli, Devrekani ilçesi, Kınık Mahallesi yakınlarındaki Delibeyoğlu Sırtı Ören Yeri'nden bir grup Hitit metal kabı bulunmuş ve Kastamonu Arkeoloji Müzesi 'ne getirilmiştir. Bunun üzerine Ören yerinde kurtarma kazılan başlatılmıştır. Hitit metal kaplarının bulunduğu alanda yapılan temizlik çalışmaları sırasında metal kaplara ait parçalar ve başka türden bir çok yeni eser daha bulunmuştur. Delibeyoğlu Sırtı'nda yapılan kazılar sonucunda üç tabakalı düz iskan yeri tespit edilmiş ve tabakalar anakayadan yukarıya doğru numaralandırılmıştır. I.Tabaka: M.Ö. IV. Binlere kadar inen ilk yerleşim, ana kaya üzerine kurulmuştur. Çok fazla tahrip edilen bu tabakada el yapımı çanak çömlek parçalan toplanmıştır. II. Tabaka: II. Tabaka iki ayrı mimari evreye sahiptir. 1. Mimari Evre erken, 2. Mimari Evre geç safhayı yansıtmaktadır. 1. Mimari Evre 'de, metal ergitme fırınları açığa çıkartılmıştır. Bunların çevresinden pota, kırma-ezme ve öğütme taş aletler, cüruf kalıntıları ve tunç eserler bulunmuştur. Bu evrede, madenciliğin yanı sıra tarım, hayvancılık ve dokumacılıkla da uğraşılmıştır. 2. Mimari Evre'de ise, anıtsal bir yapı açığa çıkartılmıştır. Kale görünümlü bu yapımın 6 odası bulunmaktadır. II. Tabaka el yapımı çanak-çömlek geleneği bölgenin yerel kültürünü yansıtmaktadır. III. Tabaka: (Demir Devri). Birkaç mimari evreye sahip olan bu tabakanın erken evresinde el yapımı Erken- Demir Çağ kapları ele geçmiştir. Geç evrede ise ahşap hatıllarla desteklenen oda tabanlarından çok sayıda demirden mızrak ucu, ok ucu, delici, bıçak ve orak ele geçmiştir. Aynca, kemik deliciler, iğneler, dini sembolize eden çok sayıda kemik amulet ile dokumacılıkta kullanılan tezgah ağırlıkları ve ağırşaklar bulunmuştur. Boyalı ve tek renkli çanak-çömlek çark yapımıdır. Boya bezeme geometrik desenlerden oluşmaktadır. Çanak-çömlek, Erken Frig kaplarının tam paralelidir. Delibeyoğlu Sırtı'nda M.Ö.IV. Binden, M.Ö. I. Binin ilk yansına kadar süren tabakalarda, madencilik, dokumacılık, çanak-çömlek ve kemik alet üretimi yapılmıştır. Zengin taş kaynakları, doğal kil yatağına yakınlığı, hayvanlannı otlatabileceği geniş arazinin bulunması, maden cevheri açısından zengin yataklara yakınlığı ve iklim özellikleri gibi faktörler buranın seçilmesine etken kılmış olmalıdır. Delibeyoğlu Sırtı, burayı kullanan halkın asıl yerleşim yeri değildir. Halkın yaşadığı yer için hemen yakındaki Harmankaya ve Ören Yeri önerilmektedir. Delibeyoğlu Sırtı'nda yapılan üretimin kapasitesini anlayabilmek ancak halkın yaşadığı asıl yerleşimin ve yakın çevresinin araştırılması ile mümkün olabilecektir. 210
Özet (Çeviri)
“The Results of Kastamonu Kınık Excavations With The Light The New Finds”The Kastamonu excavations are located near the town of Devrekani and the village of Kınık, on the Delibeyoglu Ridge. In 1990, a group of metal vessels with various shapes was discovered on the Delibeyoglu Ridge and was brought to the Kastamonu Museum. The most important objects among the vessels reportedly found in what was later identified as a sacred area on the ridge were three bull rhyta, a bowl inscribed with hieroglyphs and ornamented with typical Hittite figures, a tripod, a small vase with a basket handle (situla), several jugs, a base-ring bowl and other bowls. In 1994, a second group of objects were brought to the museum. Among the most important artifacts added to the first group were a statuette of a warrior holding a shield and a spear, a miniature electrum spear, a bronze shield decorated with a griffon made in repousse technique, iron arrow points, two golden embroidered necklace pieces, a lead ladle and a complete“glass rhyton”in the shape of a sea conch. During the course of the systematic excavations carried out between 1994 and 2004, three occupation levels were discovered: Level I ; Level II, with two building phases - II- 1 [earlier] and II-2 [later]) and Level III. In Level I, (the Late Chalkholithic Age/ Early Bronze Age 1) level, various scrapers, borers, stone axes and other stone instruments for cutting, along with many complete ceramic vessels and shards were found. The character of the finds in the excavations of Level II- 1 is evidence of the importance of a local metal and textile industry in the Early Bronze Age at the site. Several hearths, crucibles, grinding stones, stone slab working surfaces, remains and bronze objects indicate the presence of a metal workshop. A large number of textile implements reflect the importance of textile production during this period. The pottery was hand made. In Level II-2, a substantial building was discovered. So far only six rooms of this (at least) 63 xl 1 meter-long structure have been excavated. There seems to have been a smooth transition from Level II- 1 to II-2. Part of the evidence lies in the wheel made pottery, which was found in the same contexts with hand made examples shaped in the fashion and techniques of those found in Level II- 1. The finds from Level III date it to the early First Millennium BC and to the Phrygian culture of the early Iron Age. Many iron arrow and spear points, knives, needles and bone instruments characteristic of this culture and period were found. The large number finds that can be related to textile manufacture are evidence of the persistence of this industry at the site. There are many clay conical weights of varying size and spindle whorls. The wheel made pottery is both the monochrome and polychrome types associated with the Phyrgians. Since no private houses were discovered and architectural ruins are limited to metal melting kilns, ceramic kilns, stables, ateliers, grain stores and a public building of indeterminate use. We must be in the industrial zone of a larger settlement, with the houses of the population close by. 211