Mobil yersel lazer tarama sistemlerinin fotogrametrik rölöve projelerinde kullanılabilirliği üzerine bir çalışma
A study on the ability of using rolove projects with mobile terrestrial laser systems
- Tez No: 327010
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları arkeolojik ve mimari eserler bakımından oldukça zengindir. Geçmişin izlerini, kültürünü yansıtan bu güzide eserlerin korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için toplumsal sorumluluk bilincinin geliştirilmesi gereklidir. Ülkemizde son yıllarda kültürel mirasın bir parçası olan tarihi eserlerin yakından incelenmesi, belgelenmesi, arşivlenmesi ve mimari açıdan restitüsyon, restorasyon projelerinin hazırlanmasına yönelik çalışmalara büyük önem verilmektedir. Tarihi envanterlerin korunması ve belgelenmesine yönelik klasik belgeleme çalışmaları bilgisayar ve bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile yerini daha modern tekniklere bırakmıştır. Sayısal fotogrametri yöntemiyle fotogrametrik rölöve alımı yıllardır başarı ile kullanılan modern yöntemlerden biridir. Son yıllarda ise tarihi ve kültürel varlıkların korunması ve belgelenmesine yönelik çalışmalarda fotogrametrik rölöve alım tekniğine alternatif bir yöntem olarak yersel lazer tarama sistemlerinin kullanılması dikkat çekmektedir.Bu tez kapsamında sayısal fotogrametri ve yersel lazer tarama yöntemine alternatif olarak yersel mobil lazer tarama sistemlerinin fotogrametrik rölöve çalışmalarında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışma ile yersel mobil lazer tarama sistemlerinin fotogrametrik rölöve alımı ve 3B şehir modelleme çalışmalarındaki yeterliliği, sayısal fotogrametri ve yersel lazer tarama yöntemlerinin kullanımının yetersiz kaldığı durumlarda bu yöntemlere alternatif bir yöntem olarak kullanılabilirliği tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The land of Anatolia which has hosted many civilizations during history is quite rich in terms of archeological and architectural artifacts. It is needed to develop the sense of social responsibility in order to preserve, sustain and transmit these eminent artifacts reflecting traces of the past and culture to future generations. There has been increased importance to the studies for examination, documentation, archiving of historical buildings and preparation of restitution, restoration projects of these buildings which are part of the cultural heritage in our country in last years. Traditional studies done for the purpose of documentation and conservation of historical inventory have been replaced by the modern techniques with developments in computer and information technologies. Digital photogrammetry technique is one of the modern techniques which have been successfully used in architectural survey for years. To use territorial laser scanning systems as an alternative method to photogrammetric rolove method in conservation and documentation studies of historical and cultural properties has attracted more attention in recent years.Within the scope of this thesis, it was studied the availability of using terrestrial mobile laser scanning systems as an alternative method to digital photogrammetry and terrestrial laser scanning method in photogrammetric rolove studies. Besides, it was aim of the thesis to discuss the satisfactoriness of mobile laser scanning in 3D city model and use of this technique when digital photogrammetry and terrestrial laser scanning methods are insufficient.