Basit ve bileşik karbonhidratların kan total lipit, kolesterol, trigliserit ve lipoprotein düzeyleri üzerine etkileri
- Tez No: 32702
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu araştırmada, basit ve kompleks karbonhidratların plazma lipit konsantrasyonlarına etkileri incelenmiştir. Çalışma yaş ortalaması 20.5 t 0.21 yıl ve BKI orta laması 21.1 i 0.31 olan sağlıklı ve gönüllü 11 kız öğrenci üzerinde üçer hafta süreyle iki dönemde gerçekleştirilmiştir. Her dönem ise üç kısımda incelenmiştir. Bireyler, ilk üç haftalık dönemde günlük toplam enerji miktarının yaklaşık %23'ü kadar çay şekeri (sukroz); ikinci üç haftalık dönemde ise ayrı oranda mısır nişastası tüketmişlerdir. Şeker ve nişasta döneminin her ikisi de başlangıcı (I.dönem) ortası (II. dönem) ve sonu (III. dönem) olmak üzere üç kısımda incelenmiş tir. Bireylerin her hafta iki kez tartımlan alınarak ağırlık kontrolleri yapılmıştır. Her iki dönemin başında ortasında ve sonunda 12 saatlik açlıktan sonra bireyler den kan örnekleri toplanmıştır. Toplanan kanlarda açlık kan şekeri, total lipit, total kolesterol, trigliserit, HDL-kolesterolü tayini yapılmış; LDL ve VLDL-kolesterol düzeyleri ise hesaplama ile bulunmuştur. Çalışmaya katılan bireylerin şeker ve nişasta dönemine ait ağırlık ortalamaları ve enerji, besin öğelerinin ortalamaları incelindiğinde her iki dönemde de ben zer bulunmuştur (p>0.01). Şeker ve nişastanın I. dönemlerinde plazma HDL-kolesterol düzeyleri dışında diğer kan bulguları arasında fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was undertaken to determine the effects of simple and complex carbohydrates on plasma lipid concentrations in healthy and voluntary 11 girls during two periods with 3 weeks. Each period was divided into 3 parts. Their body weights were controlled twice a week. During the study, in the first period they consumed sucrose in the second period they concumed corn starch by means of 23 % of total energy. Their initial, mid-term and final fasting blood sugar, total lipid, total cholesterol, trigliseride, HDL, LDL and VLDL-cholesterol values were determined in al periods. The body weights, energy and nutrient intakes of subjects were found similar (p>0.01). There was a significant difference only in plazma HDL-cholesterol levels after the initial values of sucrose and corn starch periods (p>0.05).