Yatağa bağımlı ortopedik hastalarda oluşan malnütrisyon ve enteral beslenme desteğinin iyileşmeye etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 32701
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırma, fraksiyonda olup uzun süre yatağa bağımlı olan 23-51 yaş gurubundaki ağızdan beslenebilen erkek hastalarda, yalnızca hastane yemeğinin (20 gün) ve hastane yemeğine ek olarak verilen polimerik enteral ürünün (15 gün) hastaların antropometrik, biokimyasal, biofizik ve sistemik bulgularına olan etkisini belirlemek amacıyla Ankara Numune Hastanesi Ortapedi ve Travmatoloji kliniklerindeki 15 hasta üzerinde planlanıp yürütülmüştür. İki aşamalı olarak planlanan araştırmanın ilk aşamasında, hastalara 20 gün süreyle yalnızca hastane yemeği verilerek besinsel destekleme yapılmamış, bu dönemin başında ve sonunda tüm hastaların antropometrik ölçümleri, laboratuvar (serum ve idrar), biofizik ve sistemik bulguları saptanmış ve bu dönemdeki bireysel besin tüketimleri hesaplan mıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında hastalara hastane yemeğine ek olarak 1000 kal/gün enteral ürün desteği yapılmış ve ilk dönemin son bulguları bu dönemin ilk bulguları olarak kabul edilmiş ve ikinci dönem sonunda yinelenmiştir. Araştırma sonucunda; destekleme yapılmayan ilk dönemde hastaların yetersiz beslendikleri ve bunun sonucunda tüm ölçüm ve bulgulara yansı yan bir malnütrisyon geliştiği (% 57.6), ikinci dönemde yapılan enteral destek ile hastaların yeterli ve dengeli beslenmeleri sonucu, ilk dönemde gelişen manütrisyonun ortadan kalktığı saptanmıştır. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, covering a patient group of 15 males who were betweeen 23 and 51 years of age and confined to bed for a long time period because of the traction application, has been planned as two phases and carried out at the Orthopedia and Traumatology Clinics of Ankara Numune Hospital. Its aim was to determine only the effects of hospital meal (for a period of 20 days) and addeitional polymeric enteral nutrient (for a period of 15 days) on the anthropometric, biochemical, biophsical and systemic findings relating to the said patients who are orally fed. In the first phase of this study, these patientes were only fed with the hospital meal for 20 days and received no nutritional support. At the beginning and end of this first phase, all anthro pometric measurements were performed and laboratory (serum and urine), biophysical and systmemic findings were determined in addition to calcula ting the individual food consumptions. In the second phase of this study, in addition to the hospital meal, a support of enteral nutrient (1000 cal/day) was provided to the patients and the last findings of first phase were consi dered the first findings of this phase by repating this process at the end of second phase. This study revealed the following results : In the first phase where no nutritional support has taken place, these patients were fed inadequately thereby leading to a malnutriton (% 57.6) reflected by all measurements and findings. This malnutrition which was developed in the first phase, has comple tely disappeared in the second phase as a result of provided enteral support as well as the nutrition at a balanced and adequate level. 61