Coğrafi bilgi sistemi tabanlı acil afet yönetim sistemi:Selçuklu ilçesi uygulamaları
Geographic information system based emergency disaster management:Aplication of Selçuklu town
- Tez No: 327043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Doğal afetler sebep oldukları can ve mal kayıplarıyla tüm Dünya ülkelerinin dikkate alması gereken bir sorundur. Ülkemiz de coğrafi yapısı itibariyle bugüne kadar çok sayıda yıkıcı afete maruz kalmıştır. Bu afetlerin başında deprem gelmektedir. Günümüzde deprem kayıtları dikkate alınarak depremle ilgili tahminler yapılsa da henüz ne zaman, nerede ve kaç şiddetinde olacağını kestirmek mümkün değildir. Bu yüzden yeni yapıların depreme karşı dayanıklı yapılması ve mevcut yapı stokunun değerlendirilip gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Yapı stokunun fazla olması nedeniyle tüm binaların ayrıntılı analizini yapmak hem uzun zaman alacak hem de ekonomik olmayacaktır. Bunun için Dünya'da benzer uygulamaları olan hızlı değerlendirme yöntemleriyle riskli binaların tespit edilmesi ve ayrıntılı analizlerin bu binalara yapılması uygun olacaktır.Afet öncesinde riskli bölgelerin belirlenmesi, afet sonrasında etkin müdahale ve iyileştirme ancak iyi bir afet yönetim sistemi ile mümkündür. Coğrafi verilerle diğer sözel verileri ilişkilendirebilen, analiz yapabilen ve görsel hale getirilmesini sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemleri afet yönetimde karar vericilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.Bu çalışmada Konya İli, Selçuklu İlçesi, Feritpaşa Mahallesindeki mevcut betonarme yapılar hızlı değerlendirme yöntemiyle taranmış, risk gruplandırması yapılmış ve Coğrafi Bilgi Sisteminde analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are issues needed to be taken into consideration by Worldwide based upon loss of life and property. Because of the geographical structure, our country has been exposed to far too many catastrophic disasters. Earthquake is the primary one. Even there have been predictions considering the earthquake records nowadays; it is not possible to know exactly the time, space and intensity yet. That?s why it is required new buildings to be constructed earthquake-resistant, existing building stock to be evaluated and necessary precautions should be taken. To make a detailed analysis of the structure of all the buildings due to excess stock and will not take a long time as well as economic. For this purpose the rapid assessment methods similar applications in the world of buildings at risk will be identified and detailed analysis appropriate to these buildings.The determination of hazardous regions before disasters, effective response and reformation after disasters is only possible with an influential disaster management system. The Geography Information Systems that can correlate the geographic data with other verbal data, analyze and visualize them provide significant convenience for the decision-makers in disaster management.In this study, the existing reinforced concrete constructions in Konya, Selçuklu Feritpaşa quarter had been scanned with Rapid Assessment System; risk stratification and analysis in Geographical Information System had been made.