Çankırı İli süt sığırı barınaklarının yapısal özellikleri ve yeni barınak modellerinin geliştirilmesi
The constructural properties of dairy cattle housing and development of model barn plan in Çankırı
  1. Tez No: 327046
  2. Yazar: BAHATTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma Çankırı merkez ve ilçelerinde süt sığırı barınaklarının yapısal durumlarının tespiti ve yeni barınak modellerinin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle bölgeyi temsil edebilecek şekilde 23 adet süt sığırı işletmesi örnekleme yöntemi ile seçilmiştir.Araştırmanın yapıldığı süt sığırı barınaklarının planlama ve tasarımşekilleri, aydınlatma havalandırma ve yardımcı yapıların özelliklerini belirlemek amacıyla yapı planları ve krokileri çizilmiştir.Bu çalışmalar sonucunda süt sığırı barınaklarında görülen sorunları çözmek için önerilerde bulunulmuş ve Çankırı bölgesi için alternatif süt sığırı barınak modelleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is focused on, dairy cattle barns structural conditions in the districts and the central of Çankırı and the identification and development of new models was carried out to the shelter. For this purpose, 23 dairy cattle were chosen to represent the region.Plans and designs of the shelter where researchs are conducted are drawn aiming at determinig atributes of lighting and auxiliary components. As a result of these studies, proposals to solve the problems in dairy cattle barns were offered and alternative dairy cattle shelter models have been developed for Çankırı