Karaman ilinin endemik ve nadir bitkileri
The endemic and rare plants of Karaman
  1. Tez No: 327079
  2. Yazar: AHMET YASİN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDDİSİ ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Karaman il sınırları içinde yer alan endemik ve nadir bitkileri tespit etmektir. Grid kareleme sistemine göre çalışma alanı C4 karesinde yer almaktadır. Karaman iline özgü 68 endemik ve nadir bitki vardır. Arazi çalışmaları sırasında bitkilerin yetiştiği habitatlar not edilerek bitkilerin fotoğrafları çekilmiştir. Ayrıca bitki populasyonlarının bölgedeki genişliği, yayılış alanı gibi özellikleri de not edilerek taksonların ait oldukları IUCN tehlike kategorileri değerlendirilmiştir. Bu endemik bitkilerin IUCN tehlike kategorisine göre; 24 tanesi tehlikede (EN), 20 tanesi kritik (CR), 20 tanesi duyarlı (VU), 1 tanesi tehdite yakın (NT) ve 2 tanesi de düşük riskli (LC) olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the endemic and rare plants in Karaman province. Research area is located in the C4 square according to Grid system adopted by Davis. Endemic and rare plants were collected from field. There are 68 endemic and rare plant species unique for Karaman province. During field studies, habitats of plants were noted some photograps were taken. In addition, some features such as the width of the plant populations in the region, the distribution area of the taxa are noted and evaluated the IUCN threat categories. According to the IUCN threat category of this endemic plant species, 24 of them endangered (EN), 20 of them critically endangered (CR), 20 of them vulnerable (VU), 1 of them near threatened, 2 of them are evaluated least concern (LC).