Automated tolerance inspection of free form objects
Serbest şekilli nesnelerin otomatik tolerans incelemesi
- Tez No: 327105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÜNSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kalite kontrol uygulamalarında, imal edilen üründe tasarım gereksinimlerinden sapma olup olmadığının belirlenmesi son derece önemlidir. İncelemede imal edilen ürünlerin geometrik boyutlarının ölçümü ve tolerans kontrolü gerçekleştirilir. Dörtgen veya dairesel şekilli ürünlere yönelik çok sayıda inceleme çözümü sunulmaktadır ancak CNC makineleri, torna tezgahları veya plastik enjeksiyon yoluyla üretilen serbest şekilli yüzeye sahip ürünlerin incelenmesindeki sorunlar henüz çözülmemiştir. Bu tezde ölçüm işlemlerinin daha hızlı ve daha yüksek doğrulukla gerçekleştirilmesine yönelik görüntü işleme temelli inceleme sistemi önerilmektedir. Geometrik nesnelerin yanı sıra belirli tolerans aralığına sahip serbest şekilli nesnelerin incelenmesine olanak tanıyan görüntü işleme temelli inceleme sistemi geliştirilecektir. Boyutları belirtilen tolerans aralığının dışında olan hatalı nesneler için sistem uyarı verecektir. Bu sistem, nesne boyut toleranslarının önemli olduğu her türlü üretim ortamında kullanılabilecektir. Çeşitli eşleştirme yöntemleri incelenmiştir ve üzerinde yoğunlaşılacak yöntemin belirlenmesi amacıyla bunlardan bazıları test edilmiştir. Farklı şekil özelliklerine sahip nesneler için Hausdorff mesafe yönteminin en sağlıklı ve kararlı çalışan yöntem olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte bu yöntemin işleme hızının düşük olması sorun oluşturmaktadır. Hausdorff mesafe yönteminin güvenilirliği ve ileride sunması beklenen özellikleri göz önünde tutularak, çeşitli yardımcı teknikler yoluyla bu yöntemdeki eşleştirme hızının artırılması üzerinde çalışılmıştır. Sonuç olarak en iyi çözümün sunulması için uygulanan tekniklerin sonuçları tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In quality control applications it is an important task to determine if a manufactured object deviates from the design requirements. Inspection involves with measurement and tolerance check of geometric dimensions of manufactured products. There had been presented many inspection solutions for products with regular features, such as quadrangular and circular shapes. However for products with free-form surfaces manufactured by CNC machines, turn benches or plastic injection, the inspection process is still a big problem. By being end-product or sub-product, free-form surfaces are widely used in many fields such as automotive, aerospace, biomedical and machining industries. In this thesis, a vision-based inspection system is proposed for the purpose of improving the speed and the accuracy of the process. We will develop a vision based inspection system which will inspect geometrical and also free form objects within given tolerances. The system will alert if the inspected object dimensions are not in given tolerances, thus the object is faulty. The system can be used in all manufacturing environments, where tolerances of objects are important. Several matching methods were investigated and some of them were tested to major on single method. The Hausdorff distance method is found to be robust and works stable with different shape features, but the processing speed of the method is still a big problem. By considering robustness and promising features, Hausdorff Distance method was studied to improve the speed of the matching process with using different auxiliary techniques. Finally, the results of the applied techniques will be discussed to present the best solution.