Transactivation capacity of Pea3 transcription factor on promoter of NeuroD1
Pea3 transkripsiyon faktörünün NeuroS1 promotörünü aktive etme kapasitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 327104
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKSAN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ETS (E26 transcription-specific) transkripsiyon ailesinin bir üyesi olan Pea3 transkripsiyon faktörü, embriyonik gelişimde, kanser metastazında, branşlaşmanın görüldüğü akciğer ve süt bezlerinde çeşitli genlerin anlatımını sağlayarak rol olan bir nukleer fosfo-proteindir. Bunun yanında Pea3 transkripsiyon faktörünün, akson dallanmasında da önemli rol oynadığı görülmüştür. Çalışmalar, hedef kas dokusuna ulaşmış motor nöronlarının bu doku üzerindeki dallanmasında Pea3 transkripsiyon faktörünün sorumlu olduğunu ve Pea3 eksikliğinde bu dallanmanın ve bozulduğunu göstermiştir.Pea3 transkripsiyon faktörünün yukarıda belirtilen özelliklerini gözeterek bu çalışmada, akson uzamasında ve dallanmasında önemli olan genlerin anlatımında, bu proteinin olası rolü araştırlması hedeflenmiştir. Birçok hedef gen arasından NeuroD (Neurogenic Differentiation) geni seçilmiş ve bu genin regülasyonunda Pea3 proteinin yeri araştırılmıştır. Bu amaçla bir transkripsiyon faktörü olarak Pea3 proteinin, NeuroD geni promotör bölgesideki olası bağlanma motifleri?Bununla birlikte bir fosfo protein olan Pea3 transkripsiyon faktörünün olası Serin /Prolin bölgelerinden MAPK yolağı sayesinde fosforlanmasının, bu proteinin hedef gen NeuroD'nin aktivasyonuna etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmalardan çıkacak sonuçlar ile Pea3 transkripsiyon faktörünün sinir gelişiminde hangi genleri nasıl aktive ettiğine dair, bir görüş kazanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pea3, a member of the ETS (E26 transcription-specific) family of transcription factor is a nuclear phosphoprotein and has been shown to be involved in developmental processes with its expression during embryonic stages, in cancer metastatis by regulating the transcription of matrix metalloproteases or in branching morphogenesis of several organs like lung or mammary glands. In addition to this organ branching, Pea3 is involved in the axonal arborization. It has been shown that Pea3 expression is important for connection of the motor axons to the target muscles. Pea3 presence in branching and axonal projection processes led us to study the genes which can be regulated by Pea3. Among many of its potential target genes we are particularly interested in the novel target NeuroD for its role in differentiation of newborn neurons where they might be involved in the differentiation and allowing axon growth. In this study we identify the regions on promoter of NeuroD where Pea3 binds and regulates its expression in addition to this we also show how Pea3 phosphorylation on specific Serine /Proline residues by MAP kinase pathways affects its transactivating capacity for the expression of NeuroD. The data from this study may give us insight about how and with which target genes Pea3 is involved in the development of a neuron.