Çift kabuklu türlerinden kara midye (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) üzerine predasyon baskısı
Impacts of predation on black mussel (Bivalvia: Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819)
  1. Tez No: 327174
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR LÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Türkiye denizlerinde yaşayan beş önemli bentik avcı türün (Marthasterias glacialis, Linnaeus 1758, Astropecten aranciacus, Linnaeus 1758, Coscinasterias tenuispina, Lamarck 1816, Rapana venosa, Valenciennes 1846 ve Hexaplex trunculus, Linnaeus 1758), kara midye için (Mytilus galloprovincialis, Linnaeus 1758) tüketim miktarları, boy tercihleri ve tüketim davranışları laboratuvar şartları altında araştırılmış ve birbirleri ile mukayese edilmiştir. Çalışmada yürütülen denemeler, avcı türlerin midyeleri yakalama ve tüketebilme ihtimallerini ortaya koyabilmek amacına yönelik olarak kurgulanmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, M. glacialis büyük (50?55 mm), diğer iki tür denizyıldızı ile R. venosa daha küçük (20?25 ve 35?40 mm) midyeleri tüketme eğiliminde olmuştur; H. trunculus ise herhangi bir boy seçimi yapmamıştır. Buna ek olarak çalışmada kullanılan tüm avcı türler büyük boy midyeleri (50?55 ve 65?70 mm) tüketebilmiştir. Tüketim miktarları avcı türler arasında oldukça farklı bulunmuştur. Karından bacaklılar denizyıldızlarına göre daha düşük miktarda midye tüketmişlerdir. Günlük, yaklaşık olarak 2 adet midye (farklı boylarda) ile en yüksek tüketim M. glacialis' de görülmüştür. H. trunculus' un avını yakalama sonrası tüketme ihtimali, midyelerin küme oluşturma davranışından etkilenmemiştir. Fakat başta A. aranciacus olmak üzere diğer türlerin tüketim performansları, midyeler bisus iplikçikleri ile birbirlerine bağlı olduğu durumda düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Size preferences, predation rates and foraging behaviors of five major benthic predator species of the Turkish Seas (Marthasterias glacialis, Linnaeus 1758; Astropecten aranciacus, Linnaeus 1758; Coscinasterias tenuispina, Lamarck 1816; Rapana venosa, Valenciennes 1846 and Hexaplex trunculus, Linnaeus 1758) preying on Mediterranean mussel (Mytilus galloprovincialis, Linnaeus 1758) were investigated and compared in laboratory conditions. Experiments in the study were designed to indicate probability of capture upon encounter and probability of consumption upon capture steps between the prey and predator species.According to results, M. glacialis tended to eat larger mussels (50?55 mm) while the other sea stars and R. venosa preferred smaller (20?25 and 35?40 mm), and H. trunculus did not prefer any size classes. Additionally all of the predator species in the experiments could consume large mussels (50?55 and 65?70 mm). Consumption rates were highly variable between the predator species. Gastropods had a lower predation rates than sea stars. M. glacialis were the most effective predator as they consumed about 2 mussels (various sizes) predator?1 day?1; A. aranciacus had similar predation rates but only in small sizes. Probability of consumption upon capture was not affected by clumping behavior of mussels in H. trunculus. But in the other species especially in A. aranciacus predation rates significantly decreased when mussels were presented in tight formation through byssal attachment.