Yetiştirme ortamındaki farklı ph değerlerinin sultani çekirdeksiz asma çeşidine, 41B ve kober 5BB anaçlarına etkilerinin belirlenmesi
Effects of different media ph on growth and mineral element concentration of sultanine grape cultivar, kober 5BB and 41B rootstocks
- Tez No: 327215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sultani çekirdeksiz çeşidi ile Kober 5BB ve 41B anaçları, pH'sı 4.5, 7.0 ve 8.5 olarak düzenlenmiş ortamlarda 90 gün süreyle yetiştirilmiş, pH'nın bitki gelişimine ve mineral madde içeriklerine olan etkisi incelenmiştir. Farklı pH uygulamalarının, Kober 5BB anacının kök uzunluğuna etkisi önemli bulunurken, 41B anacı ve Sultani çekirdeksiz çeşidinde önemli bir etkisi görülmemiştir. pH'nın kök yaş ağırlığına etkisi tüm asmalarda önemli bulunmuş, pH'nın yükselmesiyle kök yaş ağırlığı önemli şekilde azalmıştır. Kober 5BB anacı ve sultani çekirdeksiz çeşidinin sürgün uzunluğu ve yaprak alanı, farklı pH değerlerinden önemli derecede etkilenmiş, pH'nın yükselmesiyle sürgün uzunluğu ve yaprak alanı azalmıştır. Genel olarak asmalar yüksek pH'dan olumsuz etkilenmiş ve bu etki kök gelişimine göre sürgün gelişiminde daha fazla görülmüştür. Makro besin element içerikleri pH uygulamalarından önemli ölçüde etkilenmiş, anaç veya çeşide göre farklılıklar göstermiştir. 8.5 pH'da yetiştirilen asmaların yapraklarında daha yüksek miktarda Fe bulunmasına rağmen bitkilerdedemir noksanlığına bağlı semptomlar görülmüştür. 4.5 pH'da yetişen asmaların diğer pH değerindeki ortamlarda yetişen asmalara göre daha fazla Mn içerdiği tespit edilmiştir. pH'nın yaprakların Zn içeriğine etkisi sadece Kober 5BB anacında gözlemlenmiş, pH nın yükselmesiyle Zn içeriği artmıştır.
Özet (Çeviri)
Sultanine grape cultivar and 41B and Kober 5BB rootstocks were grown in pots with media amended to pH 4.5,7.0 and 8.5 for 90 days to determine vegetative growth and mineral element concentration of these grapevines affected by media pH. Consistent treatment effects were found in root length of Kober 5BB while the roots of 41B and Sultani cv. were not effected. Root fresh weight of all grapevines significantly effected by media pH and decreased by increasing pH. There were significant differences in shoot length and leaf area of Sultani cv. and Kober 5BB, which decreased by increasing pH. In general, growth of grapevines were negatively effected by high pH (8.5), but its effect was greater in shoots than in roots. Macronutrient concentrations significantly affected by media pH and differ with pH, cultivar or rootstocks. Despite having a higher Fe concentration, plants grown in media pH 8.5 showed Fe deficiency symptoms. Plants grown at media pH 4.5 had more Mn than plants grown at other media pH. Raising media pH led to significant increases in Zn concentration of only Kober 5BB rootstock.