Tatlısu ürünleri yetiştiriciliğinde entegre multi-trofik akuakültür (IMTA) sistemin su kalitesine etkisi
Water quality performance of integrated multi-trophic aquaculture (IMTA) system in freshwater culture
- Tez No: 883783
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM MEMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Fisheries Technology, Aquatic Products, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Su ürünleri yetiştiriciliğinden kaynaklanan organik ve inorganik atıklar, yetiştirme ortamındaki su kalitesinin bozulmasına neden olabilir ve yetiştirilen balıklar üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle, üretim verimliliğini artırabilecek çevre dostu bir yetiştirme sisteminin uygulanması gerekmektedir. Entegre multi-trofik yetiştirme sistemleri (IMTA), farklı trofik seviyelere sahip sucul canlı türlerinin bir arada yetiştirilmesine olanak sağlar. Böylece yetiştirme ortamındaki atık veya besin maddelerinin, daha düşük trofik seviyelere sahip canlı türleri tarafından yeniden kullanılması sağlanır. Yetiştirme ortamlarındaki su kalitesi iyileştirilebilir ve tür çeşitliliğinin kullanılmasıyla üretim artırılabilir. Bu tez çalışmasında, entegre multi-trofik sistemde ekstraktif tür olarak tatlısu midyeleri ve su bitkileri kullanılarak gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavrularının yetiştirilmesinde ortamdaki su kalitesini iyileştirme olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma iki aşamalı gerçekleştirilmiştir. Birinci denemede, akan su sistemi kullanılarak gökkuşağı alabalığı yavrularının yetiştirilmesinde organik ve inorganik ekstraktif türler olan su mercimeği (Lemna minor) ve tatlı su midyesi (Anodonta cygnea)'nin entegre biyofiltre olarak performansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu denemede akan su sistemi kullanılmıştır. Deneme 2 farklı yoğunluktaki su mercimeği grubu (TA1: 270 g ve TA2: 360 g) ve 3 tekrar olarak tasarlanmış ve 30 gün sonunda örneklemeler tamamlanmıştır. İki farklı deneme grubunda tankların yüzey alanının %75'ini kaplayacak şekilde canlı biyokütleye sahip su mercimeği bitkileri (Lemna minor) kullanılmıştır. 1 m2 yüzey alanına ve 100 L su hacmine sahip biyofiltre tanklarının her birine ayrıca 30 adet tatlısu midyesi (Anodonta cygnea) yerleştirilmiştir. Deneme 250 L balık tanklarında 13-14℃ su sıcaklığında yürütülmüş ve 25,74±2,0 gram ortalama ağırlığında gökkuşağı alabalığı yavruları kullanılmıştır. Kullanılan gökkuşağı alabalığı yavrularının deneme başında stok yoğunluğu 15,44 kg/m3 (150 adet balık/ 250 L) olarak belirlenmiştir. L.
Özet (Çeviri)
Organic and inorganic wastes from aquaculture can cause water quality degradation in the rearing environment and negatively impact the farmed fish. Therefore, implementing an environmentally friendly farming system is necessary to increase production efficiency. Integrated multi-trophic farming systems (IMTA) allow aquatic species with different trophic levels to be farmed together. This allows waste or nutrients in the rearing environment to be reused by species with lower trophic levels. Water quality in rearing environments can be improved and production can be increased by utilizing species diversity. This thesis aimed to investigate the possibilities of improving the water quality in rearing rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fry using freshwater mussels and aquatic plants as extractive species in an integrated multi-trophic system. The research was carried out in two phases. In the first experiment, it was aimed to determine the performance of duckweed (Lemna minor) and freshwater mussel (Anodonta cygnea), which were organic and inorganic extractive species, as integrated living organisms biofilters in the rearing of rainbow trout juvenil using a flow-through system. A flow-through system was used in the first experiment. The experiment was designed with 2 different duckweed densities (TA1: 270 g and TA2: 360 g) and 3 replicates and sampling was completed after 30 days. In two different experimental groups, duckweed (Lemna minor) with live biomass were used to cover 75% of the surface area of the tanks. 30 freshwater mussels (Anodonta cygnea) were also placed in each of the biofilter tanks with a 1 m2 surface area and 100 L water volume. The experiment was conducted in 250 L fish tanks at a water temperature of 13-14℃ and rainbow trout juvenil with an average weight of 25.74±2.0 grams was used. The stocking density of rainbow trout juvenil at the beginning of the experiment was 15.44 kg/m3 (150 fish/ 250 L). The use of L.