Dinamik yapı-zemin etkileşimi probleminde bir yapıdaki bağıl deplasmanlar
Relative displacements in a structure with dynamic soil-structure interaction problem
  1. Tez No: 327332
  2. Yazar: MEHMET SARUHAN YENİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL HAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, ? geliş açılı SH dalgalarının etkidiği, yarım uzay yüzeyinde bulunan yarı dairesel kesitli temele oturtulmuş bir yapının, temel dış yüzeyine yapışık olan yarı dairesel kesitli silindirik bir tabakanın zeminden daha esnek, daha sert ve zemin ile eşit rijitlikte olma durumlarındaki analizi yapılmış ve bu etkiler sonucunda yapının temeli ile üst noktası arasındaki rölatif yer değiştirme incelenmiştir. Burada ele alınan problem bir dinamik yapı zemin etkileşimi problemidir.
Özet (Çeviri)
In this study, a structure resting on the soil and excited by SH waves having incident angle ? is analyzed while the half-circular and cylindrical layer, welded to foundation, is flexible, stiff or as rigid as soil and with this effects, relative response is analyzed between structure foundation and top point. The problem considered here is a dynamic soil-structure interaction problem.