Üç açıklıklı çelik endüstri yapısı ve ekonomik sistem araştırması
Three-span steel industry structure analyse and economical system research
- Tez No: 327352
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, geniş açıklıklara sahip üç açıklıklı ve her bir açıklığında hareket eden krenler bulunan bir çelik endüstri yapısı incelenmiştir. Bu yapı iki ayrı sistem olarak tasarlanmış ve ekonomik sistem araştırması yapılmıştır. Ayrıca üç ayrı aşık çözümü yapılmış ve en ekonomik olan aşık profilininin bulunmasına çalışılmıştır.. Yapının tasarımında ST37 kalitesinde yapı çeliği kullanılmıştır. Birinci sistem çözümünde, yapının tasarımında makaslardan yararlanılmıştır. Yapı boyuna doğrultuda her 10 metrede bir makaslarla bölünmüştür. Bununla birlikte yapıda boyuna doğrultuda uzanan başka makaslar da bulunmaktadır. İkinci sistem çözümünde ise çerçevelerden yararlanılmıştır. Yapı boyuna doğrultuda her 10 metrede bir çerçevelerle bölünmüştür. Sonuç olarak, makaslardan oluşan birinci sistem çözümünün daha ekonomik bir sistem çözümü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study a steel industry building which has three wide spans and there are cranes moving in each span is analyzed. This structure is designed as two different systems and analysed for economical system. Moreover three different purlin calculations are made and tried to find more economical purlin profile. ST37 steel quality profiles are used for design of building. At first system analyze, trusses are used for design of structure. Structure is divided into longitudinal direction by trusses which has every 10 metres. However, there are also another trusses which lie through the longitudinal direction. At second system analyze, frames are used. Structure is divided into longitudinal direction by frames which has every 10 metres. As conclusion, it is seen that the first system analyze which has trusses is more economical system analyze.