5000 metre mesafe koşucularında maksimal sprint antrenmanlarının aerobik kapasite ve koşu derecesine etkisi
The effect of maximal sprint training to the aerobic and running degrees in 5000 m long distance runner
  1. Tez No: 327597
  2. Yazar: OKAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan bu çalışmada, amaç 16-17-18 yaş düzenli antrenman yapan erkek 20 5000 m mesafe koşucusundan rastgele (random) seçilmiş 10 adayın; maksimal sprint antrenmanlarının sonucunda koşu dereceleri, maksimal VO2 değerleri, en yüksek anaerobik güç, ortalama anaerobik güç değerleri bulunarak ek olarak uygulanan sprint antrenmanın etkisini karşılaştırmaktır.Yöntem olarak, atletlerin tamamı, programlarında bulunan anaerobik eşik antrenmanını, intensif interval antrenmanlarını, ekstensif interval antrenmanlarını, tekrar yüklenme yöntemini ve devamlı yüklenme yöntemini yapmıştır.Bir gruba, normal antrenmanlarını etkilemeyecek şekilde jog (yavaş tempolu koşu) günlerinde ek olarak maksimal sprint antrenmanları uygulanıp, grupların maksimal VO2 endirekt ölçümleri ve koşu dereceleri, 5000 m re test, 20 mekik koşusu (multi-stage) ile en yüksek anaerobik güç, ortalama anaerobik güç durumları ise 6 X 35 Metre Koşusu (Anaerobik Dayanıklılık-Rast) test metotlarıyla incelenmiştir.Gruplar arası verilerin istatistiksel değerlendirilmesi tek yönlü ANOVA testi ile (2x2= gurup x zaman) gerçekleştirilmiştir. Grup içi değerlendirmelerde ise Post- Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Grupların ön ve son test değerleri arasında oluşan farklıklılar, iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında kullanılan non- parametrik testlerden Wilcoxon testinden yararlanılmıştır. Test edilen verilerin, birbirleri ile ilişkisini belirlemek için Pearson Correlation test yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, in elite male 16 17 18 years of age long-distance runner 20 randomly selected 10 candidates, as a result of training on maximal sprint run degrees, max vo2 values, the maximum anaerobic power finding, the average anaerobic power values, is to compare the effects of sprint training.Alternatively, all of the selected athletes have made training on the anaerobic threshold programs, intensive interval trainings, extensive trainings, Extensive re-loading method and a continuous re-loading method.A group, in addition to the normal days of trainings without affecting the maximal sprint training is applied jog, indirect measurement of VO2 max and running groups, grades, re-test 5000 m, 20 shuttle run (multi-stage), the maximum anaerobic power, anaerobic power status of an average 6 X 35 Meter Running (Anaerobic Endurance-Rast) test methods were investigated.Statistical evaluation of the data between groups with one-way ANOVA test (2x2 = group x time) were performed. The post-hoc Tukey test group comparison tests were used. Finding the differences in pre-and post-test values between the groups consisting of two independent groups used in comparing with non-parametric tests, Wilcoxon test was used. Test of the data, the Pearson Correlation test method is used to determine the relationships with each other.