Devletin finansal alanda düzenleyici rolü: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu örneği
Regulatory role of government in financial sectors: A case of Banking Regulation and Supervision Agency
- Tez No: 327636
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÖKBUNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Günümüzde, devlet piyasadaki aksaklıkları gidermek ve bir aksaklığın meydana gelmesine engel olmak amacıyla düzenleyici kurallar koyan ve denetleyici bir kurum haline gelmiştir. Ülkemizde de kamu sektörü bu yeni anlayış çerçevesinde faaliyet alanını değiştirmiştir. Kurduğu düzenleyici ve denetleyici kurullar/kurumlar enerji piyasasından bankacılık sektörüne kadar değişik alanlarda faaliyet göstermektedir. Ülkemizde yaşanan ve bankacılık sektörünü derinden etkileyen finansal krizler Türkiye ekonomisinde yeniden yapılanma sürecini başlatan başlıca etkenlerden biridir. Oluşturulan yeni yapıyla birlikte, kamu sektörü -yeni devlet anlayışının da etkisiyle- düzenleyici kurullarla ekonomiye yön veren bir özellik kazanmıştır. Oluşturduğu kurullar aracılığı ile söz konusu piyasalardaki rekabetçi yapıyı korumaya ve düzenlemeye ağırlık verilmiştir. Bu çalışmamamızda; devletin değişen rolü ve regülasyon teorisine yönelik bilgiler verildikten sonra dünyada ve Türkiye?de yaşanan finansal krizler ve bu krizlerin tekrar yaşanmaması ve finans sektörünün zarar görmemesi amacıyla kurulan finansal regülasyon kurumları üzerinde durulacak ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu hakkında bilgiler verilecektir.
Özet (Çeviri)
In today?s world states have been considered as an institution that set rules and supervise aiming to fix the problems and take measures in order to avoid the possible problems. In our country, in this framework, the public state has changed its activities. The institutions that were founded by it activate in variety of sectors like energy, and banking and finance. The financial crises that affected deeply the banking sector are one of the major reasons that started a resettlement in the Turkish economy. With this new settlement, the public sector has gained importance in directing the economy by its regulatory commissions and it began to give more importance on maintaining and regulating the competitive structure in the markets. This study explores the changing role of the state, the regulation theory, the financial crises in Turkey, and the financial regulatory institutions that were founded in order to protect the financial sectors from being harmed from the crises. It also provides information on Banking Regulation and Supervision Agency.