Sanatta şiirsel anlatımın heykel örneklerinde incelenmesi
Looking thrpugh the poetic expression of art in the examples of sculptures
  1. Tez No: 327685
  2. Yazar: TÜRKAN BARUTÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SUAT KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Heykel ve şiir insanın kendini ifade ettiği çeşitli sanatsal ifade biçimleri olarak bilinir. Günümüzde heykel ve şiir (yazı) iç içe geçmeye başlamış olmasına rağmen geleneksel olarak ele alındığında heykel forma bağlıyken şiir yazıya bağlı bir üretim biçimidir.Bu çalışmada heykel ve şiir sanatından hareketle (yola çıkarak) heykelde şiirsellik kavramı incelenmiştir. Bu süreçte heykel ve şiirin ortak yanları belirlenmiş ve bir heykelin şiirsel olabilmesi için gerekli unsurların neler olduğu üzerinde durulmuştur.Çalışma, öncelikle dil ve sanat dili kavramlarının tanımına ilişkin genel bilgilerle başlamaktadır.Birinci bölümde doğal dil, sanatın dili ve tasarım süreci başlığı altında; doğal dilin gerekliliği ve ortaya çıkış süreci, bazı sanat alanlarında dilin biçim ve teknikleri ile şiir ve heykelin oluşum sürecinde dilin kullanımı ele alınmıştır.İkinci bölümde kurgu başlığı altında Sergey Mihailoviç Eisenstein'ın Film Duyumu adlı kitabında kurgu türlerini çarpıcı kurgu, çağrışım kurgusu, ölçümlü kurgu, dizemsel kurgu olarak adlandırması üzerinden heykel ve şiirin kurgulanmasında ele alınan yöntemler incelenmiştir. Heykel ve şiirin kurgulanmasında önemli yere sahip olan bazı başlıklar üzerinde durulmuştur. Bu başlıklar: mekan, içsel müzik, soyut ve somut görsellik, konu ve izlektir.Üçüncü bölümde heykel ve şiirin anlatımı oluşturan dil olanakları incelenmiştir. Bir sanat ürününü şiirsel yapan temel dil olanakları olarak imge, simge, yineleme, anafor ve metafor üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde heykelde şiirsel anlatım örnekleri incelenmiştir. Daha önceki bölümlerde ortaya konulan şiirin ne olduğu açılımından yola çıkarak şiirselliğin ne olduğu üzerinde durulmuştur. Şiirselliğin ne olduğu tartışmasından sonra şiirsel heykel örnekleri incelenmiştir. Bölüm sonunda heykel ve şiir arasında var olan etkileşim(ilişki) üzerinde durulmuştur.Şiir her şeyden önce bir dildir. Bu dil doğal dilin kırılması, yeniden kurgulanması yoluyla ulaşılan üstdildir.
Özet (Çeviri)
Sculpture is known as the style of various artistic expressions of human kind. Altough in our time the sculpture and the poem is strictly combined, when observed in a traditional way, sculpture is dependent on from where as the poem is dependent on the letter.In this work; the poetry in sculpture is obsered by coming the way from the art of sculpture and the poetry. In this proccess the common points of the poet and the sculpture to be a poet have been dedicated.This Project firstly begins with the introduction of general info at the language and the art of language.In the first part under the headlines of the natural language and the language of art and the process of design; the requirement of languages and varieus forms and also the usage of the variety of the language in the proccess of the coming out of a sculpture are observed.In the second part under the headline of the fiction in the book of ? Film Duyumu? of Sergey Mihailoviç Einsenstein the splendid fictioni the striking fiction and also the association of fiction and the measurable fiction and serial fiction and beyond these the tecniques of taking them are deserved.Some headlines which take an important place are searched. These headlines are the place, internal music, the abstract and the concrete visuality and the subjects and the poetry which combines the expression of sculpture and poetry. The basic functions of language and its possibilities as symbol repeatation and anaphor and metaphor are observed.In the forth part; the expresions of poetry in sculpture is observed. In previous times, coming out from the introduction of poetry the introduction of what the style; the examples of sculpture have been examined. The poetry has been, beyond everything is a language. This language is reached through and the breaking of a natural and refictioning.