Muhammed b. Ebî Bekr el-Mer'âşî ve Ta-lîkat 'alâ Şerh-i Risâleti'l-Adab adlı eserinin tahkiki
Ta'likat 'alâ Serhi Risâleti'l-Adâb
  1. Tez No: 327846
  2. Yazar: ZEKERİYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Saçaklızâde Muhammed b. Ebî Bekr el-Mar'âşî 17. Yüzyılın sonu ile 18. Yüzyılın başı arasında yaşamış bir Osmanlı Alimidir. Kendisi Kahramanmaraşlı olup, ilim öğrenmek üzere Malatya ve Şam gibi şehirlere yolculuk yapmıştır.İslamî ilimlerin hemen her alanında irili ufaklı bir çok eser telif etmiştir. Edisyon kritik çalışması olarak ele aldığımız Ta'lîkât `alâ Şerhi Risâleti'l-Âdâb adlı eser,münazara ilmi alanında yazılmış bir eserdir.Eser münazara ilminin bütün konularını içermemektedir. Bunu müellifin kendisi de söylemektedir. Böyle olmakla beraber eserin farklı bölgelerde bir çok nüshası bulunmaktadır. Bu da bize eserin bilinen bir eser olup değişik yerlerde okunduğunu göstermektedir.Saçaklızâde Muhammed b. Ebî Bekr el-Mar'âşî, Ta'lîkât `alâ Şerhi Risâleti'l-Âdâb adlı eserini telif ederken hem münazara ilmi ile, hem de tefsir-belagat gibi ilimlerle alakalı birçok eserden yararlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sacaklizade Muhammad b. Abu Bakr al-Mar'asi is an Ottoman Scholer who lived between the 17th Century and the 18th Century. He is from Kahramanmaras. He has made the trip for science like Malatya and Damascus.Almost all fields of İslamic Sciences he wrote many works of warying sizes. The critical work we have discussed edition Ta'lîkât Alâ Serhi Risaleti-l-Âdab is a work written in the field of Forensic Science.This work doesn?t include all issues in the field of Forensic Science. The writer also says that himself. This work's such copies are on a lot of different areas and it makes us know that the work has been read in various places.When Sacaklizade Muhammad b. Abu Bakr al-Mar'asi was wirifing Ta-lîkât Alâ Serh-i Risaleti-l-Âdab, he had benefited from the Rhetoric Science and a lot of such sciences.