Eşleme (coupled) yöntemiyle açıkta tozlanmış aspir döllerinin melezlerinde tohum verimi ve verim komponentleri üzerinde araştırma
Research on the seed yield and yield components in hybrids of open pollinated safflower off springs by the method of pairing (coupling)
- Tez No: 1175
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, 1986 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Deneme iki tekerrürlü olarak, eşleme (coupled) yöntemiyle açıkta tozlanmış döllerin I.generasyon melezle- riyle, Il.generasyon melezlerinin tohum verimi ve verim komponentlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. G^ melez lerinin melez gücü tohum veriminde %42. 15-145. 31, bitki boyunda % 1.9 0-9. 70, 1000 tohum ağırlığında ise sadece bir melezde (%15.41) önemli bulunmuş, sap veriminde %3. 13-43. 18, dal sayısında %24. 00-42. 11, koza sayısında %41. 33-135. 71 olup, kabuk ve yağ oranında ise melez gücüne rastlanmamış tır. G2 melezlerinde melez gücü, tohum veriminde %41.53- 51.03, bitki boyunda %3. 28-7. 48, 1000 ±ohüm ağırlığında sadece bir melezde (%15.66) önemli bulunmuş, sap veriminde %4. 29-36. 47, dal sayısında %15. 13-22. 13, koza sayısında %15. 55-67. 44 olup kabuk ve yağ oranında ise yine melez gücüne rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Eşleme (Coupled), açıkta tozlanma, döl, I. generasyon melez, II. generasyon melez, verim komponenti, melez gücü, tohum verimi, bitki boyu, 1000 tohum ağırlığı, sap verimi, dal sayısı, koza sayısı, kabuk oranı ve yağ oranı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on the experimental field of the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the year of 1986. Trial was done for the purpose of determining the seed yield and yield components of the first and second generation hybrids of open pollinated off springs by the method of pairing (coupling) in two replications. Heterosis of the first generation hybrids was found 42.15-145.31%, 1.90-9.70%, 3.13-43.18%, 24.00-42.11% and 41.33-135.71% in seed yield, plant height, stem yield, stem number and capsule number, respectively. Meanwhile, the thousand seed weight was found significant in only one hybrid (15.41%) and heterosis wasn't seen in husk and oil ratios in both generation hybrids. Heterosis of the second generation hybrids was found 41.53-51.03%, 3.28-7.48%, 4.29-36.47%, 15.13-22.13% and 15.55-67.44% in seed yield, plant height, stem yield, stem number and capsule number, in order. Meanwhile, the thousand seed weight was found significant in only one hybrid (15.66%) and heterosis wasn't seen in husk and oil ratios in both generation hybrids. KEY WORDS : Pairing (coupling), open pollination, first generation, second generation, yield component, heterosis, seed yield, plant height, the thousand seed weight, stem yield, stem number, capsule number, husk ratio and oil ratio.