Türkiye'de terör olaylarının medyaya yansımaları: Yazılı basında 19 Ekim 2011 Çukurca saldırısı örneği)
The reflections of terrorist incidents to the media in Turkey :October 19, 2011 Cukurca attack case in the press
  1. Tez No: 327946
  2. Yazar: KORAY TÜMAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Terör, insanlık tarihinin çeşitli evrelerinde ortaya çıkarak büyük acılara neden olmuştur. Özellikle 2. Dünya savaşından sonraki bölümde sıcak savaş yerini soğuk savaş dönemine bırakmış ve bu dönemde terörizm, uluslararası mücadelede kullanılan en önemli silahlardan biri haline gelmiştir. Terör, artık ulusal bir tehdit olmaktan çıkarak küresel bir hale gelmiş ve dünya adeta bir terör kuşağı içerisine girmiştir. Bu durumdan Türkiye de nasibini alarak yaklaşık elli yıldır çeşitli terör eylemlerine maruz kalmıştır. Terörün amacı, olabildiğince çok insanı öldürmek değil, kitlelerin eylemlerden etkilenmesini sağlamaktır ki bu da kitle iletişim araçlarını kullanarak gerçekleştirilmeye çalışılır. Tam da bu noktada medyanın, kamuoyunu bilgilendirme amacıyla mı haber yaptığı yoksa haberleri icra ederken teröristlerin amacına mı hizmet ettiği sorusunu akla getirmiştir. Bu çalışmanın çıkış noktası da ?medya ve terörizm? ilişkisini ele alarak, terör eylemlerinin gerçekleşmesinde medyada yer alan haberlerin ne derece etkili olduğunu araştırmak olmuştur. Bu bağlamda 19 Ekim 2011 Çukurca'da meydana gelen terör saldırısı, örneklem alınan gazeteler üzerinden incelenmiş, çıkan sonuç çerçevesinde terörün haber metinlerinde hangi haber çerçeveleri aracılığıyla inşa edildiği ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda ise medyanın terörizme direk neden olmadığı ancak; terör eylemlerini yetersiz ya da yanlı aktararak çıkar gruplarının manipülasyonuna açık hale getirdiği anlaşılmıştır. Medya, bu şekilde, kitlelerin olayı net bir şekilde anlamlandırmasına izin vermeyerek onları yanlış yönlendirmektedir.nahtar Kelimeler : Terör, Terörizm, Medya, Kitle İletişim, Kitle İletişim Araçları, Ombudsman, Gazete, Gazeteci, Medya Çerçeveleri, Etik, Haber, Çukurca
Özet (Çeviri)
Terror, by appearing at various stages of the history of the humanity has led to great suffering. Particularly, in the post war era of the World War II, the hot war was replaced by the cold war and during this period, terrorism has become one of the most important weapons used in the international conflicts. With that, terror has been no longer a national threat but global, and the World has literally entered into a zone of terror. Turkey, having got its share from this development, has faced various terror attacks for about 50 years. The aim of the terror is not to kill as many people as possible, but to make the large masses affected by the actions, and that is tried to be achieved by using ?the mass media?. Right at this point, the communication media has begun questioned whether to inform the public or serving the purpose of the terrorists while performing the news. So, the starting point of this study was to investigate how effective the news in the media in the realization of the terrorist acts, by considering ?the media and terrorism? relation. In this context, the terrorist attack that occurred in Cukurca on October 19, 2011 has been examined through the newspapers taken as the sample and within the framework of the result, the terror in the news texts has been revealed through which news frames it was constructed.As a result of the study, it was understood that if the media does not cause terrorism, but by the news issued in an inadequate or biased way, the terrorist acts have been brought about to be open to manipulation of interest groups. Media, in this way, by not allowing the masses to be explained, clearly misleads them.Keywords : Terror, Terrorism, Media, Mass Communication, Mass Media, The Ombudsman, Newspaper, Journalist, Media Frames, Ethic, News, Cukurca.