Spor kavramında dönüşüm ve sporun bir sosyal politika aracı olarak kullanımı
Transformation of the concept of sport and its usage as a social policy instrument
  1. Tez No: 327945
  2. Yazar: BURCU YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ASLAN TOLGA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Geçmişten günümüze yaşanan sosyal, siyasi, ekonomik ve teknolojik değişim ve dönüşümlerin, beden eğitimi ve spor anlayışı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Beden eğitimi ve sporun en önemli değişim ve dönüşümü, Sanayi Devrimi ve küreselleşme süreciyle birlikte gerçekleşmiştir. Küreselleşme sürecinde spor kavramının içerik olarak anlamının değişmeye başlamasıyla ve önemli amaçların göz ardı edilmesiyle birlikte, her bireyin sahip olduğu spor yapma hakkı da aşınmaya başlamıştır.Bu çalışmada, spor yapma hakkının herkesin sahip olduğu temel ve doğuştan gelen bir hak olarak değerlendirilmesi bağlamında yaşanan sorunların ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda geçmişten bu yana sağlık ve eğitim politikalarıyla birlikte anılan ve aynı zamanda ayrımcılığın, gelir adaletsizliğinin sonuçlarının ve sosyal dışlanmanın önlenmesinde yardımcı/temel unsur olarak nitelendirilen sporun bir sosyal politika aracı olarak değerlendirilmesi gerekliliğine vurgu yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Spor ve Sosyal Politika, Sporun Toplumsal Rolü, Sporda Dönüşüm, Spor Endüstrisi
Özet (Çeviri)
The evolutions that are experienced in social, political, economic and technologic fields from past to the present had both positive and negative effects on the understanding physical education and sport. The most important transformation regarding the physical education and sport has been experienced during globalization and the industrial revolution. During the globalization period after the beginning of the transformation of the meaning of sport in terms of the content and the ignorance of the important purposes, the right of every individual to do sports has been started to erode away.In this work it is aimed to stress the problems regarding the consideration of the sport as a right that everyone has and inherent right of being a human. In this aspect necessity of the consideration of the usage of sport, which is from past to the present considered hand to hand with the health and education policies together with description of it as a main or auxiliary element to avoid discrimination and inequality of income, as a social policy tool has been stressed.Keywords : Sport and Social Policy, The Societal Role of Sport, Transformation of Sport, Sport Industry