Postmenopozal kadınlarda apoprotein A1 ve B düzeyleri
- Tez No: 32800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada 01. 07. 1993 - 01. 02. 1994 tarihleri arasında S. B. Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 20 premenopozal ve 80 postmenopozal hasta değerlendirildi. Bu iki hasta grubu apoprotein seviyeleri açısından karşılaştırıldı. Postmenopozal hastalar kendi aralarında menopoz yılı, parite ve EKG bulguları açısından da karşılaştırıldı ve anlamlı bir fark bulunamadı. Yalnızca premenopozal ve postmenopozal hastalar arasında apoproteinler açısından anlamlı bir fark saptandı. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we assessed 20 premenopausal and 80 post menopausal patients who were examined in Ministry of Health, Ankara Hospital, Polyclinics of the Menopause, Department of Gynecology and Obstetrics, between 07. 01. 1993 - 02. 01. 1994. Serum apoprotein levels of these two groups of patients were compared. The postmenopausal patients were also investigated according to the duration of menopause, number of parities and abnormal signs in ECG and there was no significant difference among these factors. Only was found a significant difference about apoprotein levels between the premenopausal and postmenopausal patient groups. 41