Postmenapozal kadınlara uygulanan değişik hormon replasman tedavi protokollerinin, kardiyovasküler risk faktörleriyle ilgili parametrelerden; apoliprotein A1, apoliprotein B, total kolesterol, trigliserit, HDL, LDL, lipoprotein (a) üzerine olan ...
  1. Tez No: 115104
  2. Yazar: GÜLSÜN SOYPAÇACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT KADANALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Postmenopozal kadınlarda aynı yolla uygulanan HRT protokollerinden oral CEE, CCE+MPA kombinasyonu ve tibolonun, kardiyovasküler risk faktörlerine yönelik ölçülebilir laboratuar paremetrelerinden serum TK, TG, HDL-kolesterol, LDL- kolesterol, ApoAl,ApoB ve Lp(a), üzerine olan etkilerini tespit etmeyi, uzun dönem uygulamayı gerektiren HRT' nin optimal şeklini tayin ederek, klinik uygulamaya kazandırmayı amaçladık. Bu çalışma toplam 137 sağlıklı postmenopozal kadın üzerinde, altı ay süreyle, hergün verilen 2,5 mg tibolon (n=35), 0,625mg CEE+5mgMPA (n=34), 0,625 mg tibolon (n=37) olmak üzere üç ayrı tedavi grubuyla, 31 postmenopozal kadından oluşmuş, kontrol grubu üzerinde yapıldı.Tüm gruplardaki hastaların ölçülen laboratuar parametreleri, tedavi öncesi ve altı aylık tedavi sonunda, 12 saatlik açlığı takiben alındı. Sonuçlar grup içinde paired sample t test gruplar arasında anova varyans analizi ve post hoc testlerden Scheffe multivaryans analizi kullanılarak değerlendirildi. Her üç tedavi yöntemiyle de serum TK, LDL-kolesterol, Lp(a), düzeylerinin önemli ölçüde azaldığını; serum TG düzeylerini tibolonun önemli ölçüde azaltırken (0=0,001), oral CEE grubunun tam tersi etkiyle önemli düzeyde artış yaptığını (p=0,003), HDL-kolesterolü oral CEE, ve CEE+MPA grubunun önemli düzeyde artırırken, tibolonun önemli ölçüde azalttığım (p=O.OOl), HDL-kolesteroldeki değişime parelel olarak ; ApoAl değerleri üzerine tibolonun önemli azalma (p=0,001) yaparken diğer iki grupta önemli ölçüde artış gösterdiğini, ApoB düzeylerini CEE ve CEE+MPA grubunun önemli ölçüde (p=0,001) azaltırken, tibolonun etkisinin önemsiz olduğunu (p=0,057) tespit ettik. Bu bulgular ışığında her üç ilaç grubunu da postmenopozal hastaların tedavisinde uygulanabilir bulduk Önemli kardiyovasküler risk faktörlerinden olan serum TK, HDL ve LDL kolesteroldeki değişimler bir bütün olarak ele alındığında; tibolonun HDL-kolesterolü diğer iki grubun aksine önemli ölçüde azaltmış olması nedeniyle, oral CEE ve CEE+MPA verdiğimiz grubun tibolona göre avantajlı olduklarını, oral CEE verdiğimiz grubun ise diğer iki grubun tersine serum TG'lerinde önemli düzeyde artış yapması nedeniyle özellikle hipertrigliseridemili hastalarda olumsuz etkisinin olabileceğini, her üç ilaç grubunu da serum Lp(a) seviyelerinde 57önemli azalma yapmaları nedeniyle kardiyovasküler riski azaltmada ek faydalarının olacağını; sonuçta postmenopozal hastalarda HRT rejimi seçilirken özellikle bu parametrelerdeki değişime göre karar verilmesinin uygun olacağı sonucuna vardık. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study is to determine the effects of different oral HRT regimens (tibolon,CEE, CEA+MPA) on measurable serum cardiovascular risk factors ( TK, TG,Lp(a), HDL,LDL5 ApoA 1, ApoB). 137 healty postmenopausal women involved the study, The study comprises the three treatment groups, whereas 31 postmenopausal women formed as the control group. The first group administered 2,5 mg tibolon to 35 patients, the second group administered 0,625 mgCEE+5 mg MPA to 34 patients and finally the last group administered 0,625 mg CEE to 37 patients for six months. The blood samples were taken after 12 h fasting, centrifujed within 2h and stored at -80 C until the end of the study. The samples were taken at the beginnig and after the 6 months of HRT regimen. Paired t test and Anova with Scheffe multivariant analysis where used as statistical evaluation where appropriate. The main findings of the study are as follows: The levels of the serum TK, LDL-cholesterol and Lp(a),reduced in all the three HRT regimen while tibolon reduced the levels of the serum TG ( p=0,001), oral CEE, as opposed to tibolon, increased it ( p= 0,003). Both orral CEE and CEE+MPA are increasing HDL-cholesterol, tibolon decreases it. Parallel to the change in HDL- cholesterol level tibolon causes significant decrease in ApoA1 values ( p=0,001), these values show an important rise in the other groups. CEE CEE+MPA were decreased the level of ApoB but similar to the preceding result, the effect of tibolon was insignificant (p=0,057). In conclusion all the three HRT regimens can be used in the treatment of postmenopausal patients. If the changes of serum TK, HDL and LDL- cholesterol levels which are regarded as crucial cardiovascular risk factors, are taken into consideration altogether, the patients, administered oral CEE and CEE+MPA are advantegous compared with those administered tibolon, as tibolon has decreased the HDL-cholesterol level as opposed to other two drugs. Oral CEE have shown a significant increase in serum TG level, but not the other two treatments, and hence oral CEE might have negative effects on the patients who have hypertrigliceridemia.Since three drugs were decreased the level of the serum Lp(a), they might have provide an addional benefits in reducing cardiovascular risk factors. 59We conclude that the decision should be made according to the changes in these parameters in choosing the regime of HRT in postmenopausal patients. 60