Tekerlekli sandalye tenisçilerinin motorik ve psikolojik durumlarının sportif performansları ile ilişkisi
Relation of motor and psychological status of wheel chair tennis players with their sportive performance
- Tez No: 328044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOLAYİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı tekerlekli sandalye tenisi oynayan engelli tenisçilerin motorik ve psikolojik durumlarını belirleyerek sportif performansları ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmanın araştırma grubunu Türkiye Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımında oynayan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmaya yaşları =29,66±5,82 yıl olan 7'si erkek 5'i bayan, toplam 12 sporcu gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırmaya katılan sporcuların kaygı düzeylerini ölçmek için Spielberger (1973) Kaygı (S.T.A.I) envanteri; benlik saysını ölçmek için Rosenberg (1965) benlik saygısı ölçeği; motivasyon düzeylerini ölçmek için Willis (1982) spora özgü başarı ve motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Sporcuların motorik özelliklerinin durumlarının değerlendirmesi için Guentzel (2003) tarafından geliştirilmiş olan tekerlekli sandalye tenis oyuncuları için fitness testi kullanılmıştır. Sporcuların tenis performans düzeylerini ölçmek için ITN testi kullanılmıştır. Sporcuların maç performansı analizi için Tekerlekli Sandalye Tenisi Türkiye Şampiyonasında 7 bayan ve 11 erkek maçı kamera ile kaydedilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler SPSS 13.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde, betimsel istatistik teknikleri, gruplar arasındaki farka bakmak için Mann Whitney-U testi ve faktörler arası ilişkiler için Spearman korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the motor and physiological status of the disabled tennis players playing on the Wheelchair and to research its relation with the sportive performances. The research group of study was composed of the sportsmen playing in Wheelchair Tennis National Team of Turkey. Total 12 sportsmen, 7 male and 5 female having the ages of =29,66±5,82 year participated in the study voluntarily. To measure anxiety level of the participants, Spielberger (1973) Anxiety (S.T.A.I) inventory was used, and to measure self-esteem, Rosenberg (1965) self-esteem scale was used; further, to measure their motivation level, Willis (1982) sport-specific achievement and motivation scale was used. In order to assess the status of motor features of the sportsmen, a fitness test for wheel chair tennis players which has been developed by Guentzel (2003) was used. To measure tennis performance levels of the sportsmen, ITN test was used. For analyzing match performances of the sportsmen, 7 female and 11 male matches played in Wheelchair Tennis Championship of Turkey were recorded by camera. The results obtained at the end of the study were evaluated in SPSS 13.0 packaged software. In the statistical analysis of data, the descriptive statistic methods were used while Mann Whitney-U test was used for identifying inter-group differences and Spearman correlation test was used for inter-factor relations.