Bir güç sistemi için geçici kararlılık çalışması
Transient stability study for a power system
- Tez No: 328164
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı bir elektrik güç sistemi için geçici karalılık analizi yapmak üzere bir bilgisayar programı geliştirmektir. Bu çalışma, bir güç sistemi modeli kullanarak bir yük akış analizi yapılması, geçici karalılık analizi diferansiyel denklemlerinin elde edilmesi ve bu denklemlerin çözümü için gerekli uygun bir bilgisayar programının kullanımını içermektedir. Senkron makine kararlılığını tanımlayan doğrusal olmayan diferansiyel denklemlerin sayısal çözümü MATLAB ortamında gelişkin Euler yöntemi ile yapılmıştır. Daha sonra, geliştirilen bilgisayar programı iki farklı güç sistemi hatası için denenmiş ve geçici kararlılık analizleri başarıyla yapılmıştır. Sonuç olarak,geliştirilen program ile nominal gerilimi 400 kV olan Irak ulusal ağı için üç-faz simetrik arıza durumunda geçici kararlılık analizi yapılmış ve sistemdeki her bir bara için kritik açma süreleri hesaplanmış ve tablo halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is developing a computer program to conduct a transient stability analysis for an electric power system. This study covers realisation of a load flow analysis by using a power system model, obtainment of differential equations for transient stability analysis, and utilisation of an appropriate computer program for the solution of these equations. Quantitative solution of the nonlinear differential equations defining synchronous machine stability has been done via developed Euler method at MATLAB environment. Afterwards, the developed computer program has been tested for two different power system errors and the transient stability analyses have been conducted successfully. Finally, a transient stability analysis has been conducted for the Iraq national mains grid that has 400 kV nominal voltage regarding the occurrence of athree phase symmetric fault, and the critical clearing times for each system busbar have been calculated and provided in the form of a table.