Trakya'da tarımdan kaynaklanan çevre sorunları ve çözümünde tarımsal yayımdan yararlanılması üzerine bir araştırma
A research on environmental problems derived from agriculture and utilizing from agricultural extension on the solution of problems in Trakya region
  1. Tez No: 328220
  2. Yazar: ŞEVKET KALANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TALIDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Araştırma; Trakya Bölgesinde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde bilinçli gübre kullanımına karar vermede etkili olan faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde, tabakalı örnekleme yöntemine göre seçilen 108 üretici üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Ayrıca basit tesadüfî örneklem seçme yöntemi ile belirlenen 50 bayi ve 56 reçete yazmaya yetkili eleman ile de yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Bilinçli gübre kullanımına karar vermede etkili olan faktörleri belirlemede lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. En az değişkeni kullanarak en iyi uyuma sahip olacak şekilde bağımlı ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tanımlayabilen ve istatistiksel olarak kabul edilebilir lojistik regresyon modeli araştırmada kurulmuştur. Lojistik regresyon modelinde bağımlı değişken olarak bilinçli gübre kullanma ve bilinçsiz gübre kullanma, bağımsız değişkenler olarak da bireysel özellikler, işletme özellikleri, tarım çevre etkileşimi ile bilgi kaynakları ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca zirai mücadele ilaç bayileri ve reçete yazmaya yetkili elemanların, çevre ve üreticilerin çevre konusundaki tutumları konusundaki düşünceleri de incelenmiştir. Bilinçli gübre kullanımına karar vermede etkili olan faktörler yaş, tarım fuarlarına gitme, yeni yöntemlerdeki gelişmeler bilgi kaynağı, televizyonda çevre programları izleme süresi, yayım elemanı ile görüşme, yeni gelişmeleri ve son teknolojiyi kullanabilme, gübrenin olumsuz etkisini tespit etmede geçen süre, ilaç kullanım düzeyi değişkenleridir. Lojistik regresyon analizinde elde edilen modelden çeşitli senaryolar oluşturulmuştur. Örnek bir senaryoya göre, kırk yaşın altında, tarım fuarlarına katılan ve yeni gelişmeleri ve son teknolojiyi kullanabilen bir üreticinin bilinçli gübre kullanımı konusunda bilgi sahibi olma olasılığı %85 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada reçete yazmaya yetkili elemanların ve zirai mücadele ilaç bayilerinin eğitime ihtiyaçları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research is conducted to determine the factors that affect decision making on fertilizer use consciously in Thrace, Edirne, Tekirdağ and the provinces of Kırklareli. Research was conducted on 108 subjects that were selected on a stratified sampling in the provinces of Edirne, Tekirdağ and Kırklareli. In addition, a face to face survey was conducted with 50 dealers and 56 staff authorized to prescribe who were selected by a simple random sample selection method. Logistic regression method was used to determine the factors that affect decision making on fertilizer use consciously. Using the variable at least so as to have the best alignment a model was established in research that can identify the relationship between the dependent and independent variables and be considered as statistically. Conscious and unconscious use of fertilizers are examined as dependent variable while individual characteristics, operating characteristics, agri-environment interaction and sources of information are examined as independent variables in the model. Pesticide dealers and authorized staff attitudes about the environment and farmers' views on the environment were also investigated in the study. Years, attendance at agricultural fairs, new methods and new technology on information sources, environmental programs watching time on television, meeting with extension personnel, using the latest technology and the new developments, the elapsed time to detect the negative effects of fertilizer and the level of drug use are the factors that affect decision making on fertilizer use consciously. Various scenarios were constructed according to the results. A subject who is under 40 years of age, participating in trade fairs and using the latest technology and developments in agriculture is likely to have knowledge of conscious use of fertilizers at the level of 85%. It was determined that pesticide dealers and authorized staff should have training activities.