Ülkemizde kompost üretimi yapan bazı tesislerdeki mekanizasyon uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the mechanization applications in some compost production facilities in Turkey
- Tez No: 328221
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de kompost üretimi yapan bazı tesislerdeki mekanizasyon uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; 3 tanesi İç Anadolu Bölgesinde, 7 tanesi Ege Bölgesinde ve 3 tanesi ise Akdeniz Bölgesinde olmak üzere toplam 13 tesis ele alınmıştır. Seçilen tesislere bizzat gidilerek yerinde incelemeler ve anket çalışmaları yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; incelenen tesislerin % 23'ünün mantar kompostu, % 76'sının ise toprak iyileştiricisi olarak kullanılan kompost üretimine yönelik olarak üretim yaptıkları belirlenmiştir. İncelemelerde bulunulan tesislerde, en çok karşılaşılan sorunun koku problemi olduğu anlaşılmıştır. Ele alınan tesislerin % 62'sinde paketleme sistemlerinin, % 46'sında ise peletleme sistemlerinin kullanıldığı gözlenmiştir. İncelenen tesislerin tamamının tam kapasite üretim yaptığı ve hammadde veya atık temininde sıkıntı yaşamadığı anlaşılmıştır. Seçilen tesislerden 2 tanesinde pasif kompostlaştırma, 2 tanesinde karıştırmalı yığın kompostlaştırma, 1 tanesinde tambur + karıştırmalı yığın kompostlaştırma, 3 tanesinde tünel kompostlaştırma, 3 tanesinde depoda kompostlaştırma, 1 tanesinde depo + karıştırmalı yığın kompostlaştırma ve 1 tanesinde ise kule tipi kompostlaştırma yöntemlerinin uygulandığı belirlenmiştir. Tesislerde uygulanan kompostlaştırma yöntemine bağlı olarak mekanizasyon uygulamaları da değişiklik göstermektedir. İncelenen tesislerde kepçeler, traktör ön yükleyicileri, yığın karıştırma makinaları, atık parçalama makinaları, havalandırma boruları, çeşitli fanlar, çamur pompaları, paketleme ve peletleme üniteleri, eleme düzenleri, separatörler, kompostlaştırma tamburları, kule reaktörleri, vb'lerinden yararlanıldığı belirlenmiştir. Güç kaynağı olarak ise traktörler ve çeşitli motorlardan yararlanılmaktadır. Ayrıca seçilen tesislerin iş akış planları ile bu tesislerde kullanılan alet ve makinaların bazı teknik özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate levels of mechanization applications of some the facilities that produces compost in Turkey. For this purpose, 3 of them in Central Anatolia, 7 of them in Aegean Region, 3 of them Mediterranean region which totally makes 13 facilities were investigated. Studies and surveys conducted at selected facilities by face to face survey method.According to the survey, 23% of surveyed facilities were producing compost for mushroom cultivation; whereas 76% of the facilities were abel to produce compost used as a soil improver. Investigations in current plants, the most common problem is understood that odor problem. Dealt with 62% of installations detected in packaging systems, 46% of cases, have been observed that the pelletizing systems are used. All the studied plants were operating at full capacity and the shortage of raw materials or waste was not a major concern without any problems. The composting methods of all the facilities were observed as follows: passive composting 2 Out of the selected facilities; 2 windrow composting; 1 rotating drum composting following windrow composting; 3 tunnel composting; 3 in-vessel composting; 1 tunnel composting followed by windrow composting and 1 silo composting. Mechanization practices applied at the facilities varied depending on method of composting. Plants examined observed that had following mechanization units: diggers, tractor front loaders, windrow turners, shredding machines, ventilation units, various fans, mud pumps, packaging and pelletizing units, elimination schemes, separators, composting drums, tower reactors etc. A variety of tractors and engines were used as a power source. In addition, selected plants workflow schemes and machines used in these facilities put forward with some of the technical specifications.