Gölpazarı havzası'nın jeolojik evrimi(KB Türkiye)
Geological evolution of the Gölpazari basin(NW Turkey)
  1. Tez No: 328243
  2. Yazar: ESRA ÖNDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI, PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gölpazarı Havzası, Türkiye'nin kuzeybatısında, Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde ideal geometrik özelliklerine göre bir çek-ayır havzadır. Tabanı 500 m kotunda bulunan havza DKD-BGB yönünde 12 km uzunluğa sahipken en geniş yeri 4.5 km'dir. Sağ yanal doğrultu atımlı Gölpazarı Fayı'na bağlı olarak meydana gelen Gölpazarı çek-ayır havzası, kuzey ve güneyinden havza tabanından 700 m'yi aşan Aktaş ve Dokuz platoları ile çevrelenmektedir. Bu yükseltilerin önlerinde yer alan dağ önü faylarından KB ve GD tarafındakiler doğrultu atım, KD ve GB kenarındakiler ise daha çok normal fay karakteri göstermektedir. 1963 yılına kadar havzanın batı kesiminin bir göl ile örtüldüğü bilinmektedir. Taban seviyesinin GB'ya doğru eğimlenmesi, söz konusu fayların göreceli aktivitelerinin sonucudur. Kuvaterner'in ilk yarılarında kapalı bir çöküntü durumunda olan havzanın güneyinde daha sonra Akçay tarafından bir boğaz açılmış ve havza dış drenaja açık hale gelmiştir. Havza kenarlarındaki fay sarplıklarının bir bölümünün halen daha taze olmasına karşın kalın havza dolgusunun varlığı, havzanın dış drenaja göreceli olarak yakın bir zamanda açılmış olması, Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun havza evriminde esas rolü üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Gölpazarı basin located on the North Anatolian Fault Zone in NW Turkey, is a pull-apart basin which has ideal geometric features. The basin floor is located at an altitude of 500 m with a size of 12 km in length and 4.5 km in width in ENE-WSW direction. The Gölpazarı pull-apart basin developed in related to the right lateral Gölpazarı fault, has surrounded by the Aktaş and Dokuz plateaus which are steeply rising over 700 m. While the mountain front faults along these plateaus represent strike-slip motion for the NW and SE margins, NE and SW edges are in normal-fault character. Due to the relative activities of these faults, the basin floor has tilted towards west and there was a shallow lake in the west of the depression until 1963. In the Early Quaternary, the Gölpazarı basin was a closed depression and then by the opening of a strait in the south of the basin by the Akçay stream, the basin was opened to external drainage.Although some fault scarps along the basin borders are formed newly, the existence of a thick Quaternary sequence and the opening of the basin to the exteernal drinage relatively in recent times show that the NAFZ play an important role in the basin revolution.