Schiff bazlarının kütle spektrometresi ile incelenmesi
Investigation of schiff bases with mass spectrometer
- Tez No: 328244
- Danışmanlar: PROF. M. ABDULKADİR AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Schiff bazları pek çok alanda kullanılan, koordinasyon kimyası literatüründe de rastlanan geniş bir madde grubudur. Kolay indirgenirler ve geometrik izomerlik gösterirler, ancak kolay yükseltgenemezler ve geometrik yapılarına göre son derece kuvvetli liganddırlar. Schiff bazlarının bilimsel araştırma konularında vazgeçilmez olmalarına rağmen endüstride kullanımları fazla yaygın değildir.Bu çalışmada, N-salisiliden anilin, N-salisiliden floroanilin, N-salisiliden kloroanilin, N-salisiliden iyodoanilin, N-salisiliden bromoanilin, N-salisiliden hidroksianilin ve N-salisiliden metoksianilin, N-salisilidenbenzilamin, N-2-hidroksibenzil salisilaldimin bileşikleri 1:1 stokiyometrik oranında, NN'-bis(salisilaldehit)-1,3 propandiimin bileşikleri metanol ortamında 2:1 stokiyometrik oranda sentezlendi.Bu çalışmada sentezlenen 22 adet Schiff bazları kütle spektrum cihazına direkt numune giriş sistemi kullanılarak verildi. Çalışılan Schiff bazları 20, 40, 50, 60, 70, 80, 100, 120 ve 140 eV potansiyellerde elektron impakt kaynağı ile iyonlaştırıldı ve kütle spektrumları elde edildi. Sonuçta Schiff bazlarının parçalanma fragmentleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are used in many kinds of place and most common group of item in coordination chemistry literature. They are reducible easily and show geometric isomerism however, they can?t be oxidized easily and because of their geometric structure they are so strong ligand. Schiff bases are here to stay in scientific researches but it is not prevail among in industry.In this study, N-salicylidene aniline, N-salicylidene-fluoroaniline, N-salicylidene chloroaniline, N-salicylidene bromonoaniline, N-salicylidene iodoaniline, N-salicylidene hydroxyaniline, N-salicylidene methoxyaniline, N-salycilidene benzylamine, N-2-hydroxybenzylsalicylaldimine compounds were synthesized in methanol using 1:1 stoichiometric ratio. But, NN?-bis(salicylaldehyde)-1,3-propandiimin compound was synthesized in 2:1 stoichiometric ratio.22 Schiff bases which are synthsized in this study, were given to mass spectrometer by using direct inlet unit. Worked Schiff bases were ionized by electron impact source in 20, 40, 50, 60, 70, 80, 100, 120 and 140 eV potential and their mass spectra were obtained. Finally fragmentation of Schiff bases were examined.