Kaplama tekstil yüzeylerinin elektro manyetik kalkanlama performansının araştırılması
Electro magnetic shielding performance of textile coating surfaces? research
- Tez No: 328275
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ZİYA ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, günlük hayatta sıklıkla kullanılan cep telefonları, bilgisayarlar, mikrodalga fırınlar, televizyonlar, klimalar, fotokopi makineleri, baz istasyonları, elektronik haberleşme ağları, radyo ve televizyon vericileri, uydu iletişim sistemleri, askeri savunma sistemleri, radarlar, tıbbi cihazlar ve daha pek çok elektrik-elektronik cihazlar ve sistemlerin olumsuz etkilerinin tekstil materyalleri ile azaltılabilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada ilk olarak elektromanyetik dalgalar, iletken polimerler, çalışmada kullanılan pirol polimeri ile ilgili genel bilgiler verilmiş, daha sonra tez çalışmaları ve bu çalışmaların sonuçları anlatılmıştır.Tezin uygulama kısmında, üç farklı kumaş türü ( pamuk, PES, pamuk-PES ) iki farklı firmaya ait iletken pirol ile kaplanmıştır. Kaplanan bu kumaşların elektromanyetik kalkanlama özellikleri incelenmiştir. Sonuçlar, polimerizasyon işleminde kullanılan Pirolün üç farklı konsantrasyonuna (% 0,1 -0,2 -0,3) bağlı olarak değerlendirilmiştir.Testler bu üç farklı konsantrasyonda işlem görmüş üç kumaşa ayrı ayrı uygulanmıştır. Yapılan testler Kumaşta Eğilme Dayanımı Tayini, Kumaşta FTIR, Kumaşta Elektromanyetik Kalkanlama etkisinin ölçümü testleridir.Eğilme Dayanımları karşılaştırıldığında Pamuk, Pamuk- PES, PES Kumaşları İçin her iki firmaya ait Farklı Pirol Konsantrasyonlarında (0,1-0,2-0,3) en iyi sonuçların pamuklu kumaşta olduğu görülmüştür. En düşük eğilme dayanımını ise Pamuk- PES kumaşta olduğu görülmüştür. FTIR analizleri sonucu Pirol'ün kumaşa kimyasal bir şekilde bağlandığı görülmektedir. Her bir kumaşta en iyi EMSE değerlerinin 0,3M konsantrasyonda sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that the negative impacts of mobile phones, computers, microwave ovens, televisions, air conditioners, copiers, base stations, electronic communication networks, radio and television transmitters, satellite communication systems, military defense systems, radars, medical devices, and more many electrical and electronic equipment and systems that are commonly used in daily life,may be reduced owing to the textile materials.In this study, firstly, general information is given about electromagnetic waves, conductive polymers, and pyrrole polymer which is used in the tests. After that, the thesis study and its results are discussed.In the application part of the thesis, three different types of fabric (cotton, PES, cotton-PES) were coated with conductive pyrrole that belongs to two different companies. Electromagnetic shielding properties of these coated fabrics? were examined. The results were evaluated depending on three different concentrations of pyrrole(0.1% -0.2 -0.3) that is used in the process of polymerization.The tests were applied separately to three fabrics that were treated with three different concentrations. These tests are the measurements of determination of bending rigidity of fabric, fabric fıtır and electromagnetic shielding of fabric.When cotton, cotton PES and PES were compared according to their bending rigidity, in different Pyrrole Concentrations of both companies(0,1-0,2-0,3), the best results were obtained with cotton fabric. The worst bending rigidity was obtained with Cotton PES fabric. As a result of FTIR analysis, it was observed that pirol connected to the fabric chemically. The best EMSE values with each fabric, were obtained with 0,3M concentration.