Melezleme ıslahı ile elde edilen bazı üzüm çeşitlerinin ebeveyn analizleri ve çekirdeksiz fertlerin marköre dayalı seleksiyonu
The parental analysıs of grape cultivar released by cross-breedıng and the selectıon of seedless ındıvıduals based on marker assisted selection
  1. Tez No: 328276
  2. Yazar: AYÇA KARAUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK, PROF. DR. ALİ ERGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada; Tekirdağ Bağcılık Araştırma İstasyonu tarafından melezleme çalışmaları sonucunda tescil edilmiş olan, Tekirdağ Çekirdeksizi, Trakya İlkeren, 2B-56 (Reçel üzümü), 3A-261 (Güz üzümü), Barış üzüm çeşitlerinin ve ebeveynlerinin 19 SSR lokusu (VVS2, VVMD5, VVMD7, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVMD31, VrZAG62, VrZAG79, VMC2C3, VMC2H4, VVIB01, VVS1, VVIH54, VrZAG83, VVMD21, ZAG112, ZAG64, ZAG47) kullanılarak, genetik düzeyde allel profilleriyle genetik tanımlamaları yapılmıştır. Tekirdağ Çekirdeksizi, Trakya İlkeren, 2B-56, 3A-261 çeşitlerinde, 19 SSR lokusundaki allellerin uyumluluğu söz konusu iken, Barış çeşidinde, 4 lokusta allellerin uyumluluğu görülmüş fakat 15 lokusta ebeveynleri ile ortak allele sahip olmadığı görülmüştür. Ayrıca İtalya x 2B-56 (65 adet) ve Ribol x 3A-261 (32 adet) melez kombinasyonlarından elde edilen F1'lerin, SCC8 ve SCF27 çekirdeksiz lokusu primerleri ile çekirdeklilik ve çekirdeksizlikleri araştırılmış, bulunan sonuçlar morfolojik değerlendirmelerle paralellik göstermiştir. Melezleme çalışmaları sonucunda elde edilen F1'lerde, çekirdeksizliğin erken dönemde tespitinde adı geçen iki lokusun kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, allele profiles in genetic level and genetic identification of Tekirdağ Çekirdeksizi, Trakya İlkeren, 2B-56 (Reçel üzümü), 3A-261 (Güz üzümü) and Barış grape varieties, which were registered by Tekirdağ Viticulture Research Station as a result of crossbreeding studies, and their parents have been done by using 19 SSR loci (VVS2, VVMD5, VVMD7, VVMD24, VVMD27,VVMD28, VVMD31, VrZAG62, VrZAG79, VMC2C3, VMC2H4, VVIB01, VVS1, VVIH54, VrZAG83, VVMD21, ZAG112, ZAG64, ZAG47). It is observed that alleles in 19 SSR loci were compatible in Tekirdağ Çekirdeksizi, Trakya İlkeren, 2B-56, 3A-261 grape varieties whereas in Barış grape variety, allelles were compatible in 4 loci; but in 15 loci they were not sharing the same alleles with their parents. Moreover, SCC8 and SCF27 seedless locus primers and seeded/seedless traits of F1s derived from the hybrid combinations of Italy x 2B-56 (65 pieces) and Ribol x 3A-261 (32 pieces) were investigated and the obtained results indicated parallelism with the morphological assessments. It is confirmed that the two abovementioned locus could be used in the early stage determination of seedlessness in F1s obtained as a result of crossbreeding studies.