Hayvansal işletmelerin coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla mekânsal konumlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma: Tekirdağ ili malkara ilçesi pilot uygulaması
Determination of animal farms spatial positions by using geographic information system: A case study of malkara district in Tekirdağ province
  1. Tez No: 328299
  2. Yazar: HÜSEYİN CÖMERT KURÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSRAFİL KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ ili Malkara ilçesinde yer alan büyük hayvancılık işletmelerinin konumsal durumlarının ortaya konması ve hayvancılık işletmelerinin veri yönetiminde Coğrafi Bilgi Sistemleri' nin (CBS) kullanımının sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 62 adet büyükbaş hayvancılık işletmesinin mekânsal ve yapısal durumları belirlenmiş, literatürde önerilen değerlere göre uygunluğu tespit edilmiştir. İşletmelerle ilgili bilgilerin toplanması için anket çalışmaları ve ölçümler yapılmış, konumsal özelliklerin belirlenmesinde GPS noktalarından yararlanılmış ve Coğrafi Bilgi Sistemleri'nde veri tabanı oluşturulmuştur.Bu çalışma sonucunda büyükbaş hayvancılık işletmelerinin % 67.74'ünün yerleşim yeri içerisinde bulunduğu, % 9.67'sinin nehir ve derelere, % 1.16'sının göl ve benzeri su kaynaklarına olan konumunun uygun olmadığı ve % 48.39'unun ise mer'a alanlarına olan uzaklıklarının 1000 m veya üzeri olduğu saptanmıştır. İşletmelerin % 88.71'inde gübre depolama yapısı bulunmadığı ve işletmelerin bir çoğunun gübre yönetimini önemsemediği belirlenmiştir. İşletmelerinin sadece % 11.29'unun projeli olarak planlandığı ve bir çok işletmenin yapısal durumlarının uygun olmadığı tespit edilmiştirSonuç olarak yoğunlaşan hayvancılık işletmelerinin coğrafi tabanlı veri yönetimi ile konumsal durum takiplerinin etkin hale getirilmesi ve bu amaçla Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to reveal the spatial situtations of animal farm which were located in Malkara district of Tekirdağ Province and enable the usage of Geographic Information System (GIS) on data management of animal farms. In the scope of this study, spatial and structural conditions of 62 animal farms were determined and their situtations were compared with the suggested values in the literature. Survey and measurement studies were implemented to collect information about animal farms, GPS points were utilized to determine spatial situations of animal farms and database was created in Geographic Information System.In the result of this study, it were determined that 67.74 % of cattle animal farms was located inside settlement area, 9.67 % and 1.16 % of farms had not suitable distance between stream and surface water resource, respectively and the distance of farms (%88.71) to pasture were 1000 m or more. It was revealed that 88.71 % of farms had not storge structure for accumulating manure and most of these farms neglected manure management. It was confirmed that only 11.29 % of animal farms were built as projected and most of these farms had no proper structural conditionsAs a result it was suggested that enabling spatial position tracking of animal farms using geographic based data management and integration of Geographic Information System to animal farm?s data management should be activated.