Desing and analysis of an auto spray robot for an aluminum die casting system
Alüminyum döküm tezgahları için sprey robotu tasarımı ve analizi
- Tez No: 328344
- Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde endüstriyel uygulamalarda çeşitli robotlar her alanda yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu robot uygulamalarının gerçek anlamda verimli olarak çalışması için seçilen robot sisteminin yapılan işe göre en uygun yapıya sahip olması gerekmektedir.Bu tür uygulamalarda kurulan sistem içinde hem hareketli elemanların hem de sabit elemanların malzeme ve ürün seçiminden tasarımına kadar olan kısımda doğru sonuçlar alınan teorik bilgilerden yararlanıp bunları hızlı bir şekilde pratiğe çevirebilmek gerekmektedir. Tasarım aşamasında her sisteme uygulanabilen standartlaştırılmış hesaplar ve analizler ile elde edilen sonuçlar tasarım kolaylığı ve projede güvenirliğinin artmasını sağlamaktadır. Bu sistematik içersinde yapılan tasarımlar söz konusu robot uygulamaları için hızlı ve doğru çözümler getirmektedir.Bu tez çalışmasında kartezyen robot uygulamaları için dikkat edilmesi gereken prensipler belirlenmiştir. Bu prensipler doğrultusunda hazırlanan Lineer modül seçim programı ile gerçek tasarım için uygun modüller seçilmiş ve prototip için kullanılan modüllerinde uygunluğu kontrol edilmiştir. Seçilen modüller ile tasarımı yapılan kartezyen robotun bilgisayar ortamında frekans ve statik analizleri yapılıp pratik uygulamalarla karşılaştırması yapılmıştır.Anahtar sözcükler : Spray Robot, Kartezyen Robot, Lineer Modüller
Özet (Çeviri)
Today, a variety of industrial applications, robots are used extensively in all areas. Selected to work as a truly efficient applications of this robot is the robot system must have the work done in the most appropriate structureIn such applications within the established system of elements both fixed and moving elements, the selection of materials and product design at the correct results up to take advantage of the theoretical knowledge they need to quickly convert practice. The system can be applied to every stage of design calculations and analysis results obtained with a standardized design increases the ease and reliability of the project. This systematic designs made in the robot in question is the fast and accurate solution.In this study determined the principles to be considered for Cartesian robot applications. Linear module selection program prepared in accordance with these principles, with the appropriate modules are selected for the actual design and the prototype was used to verify compliance with the modules. The Cartesian robot with the design of the selected modules in the computer environment, analyzed the frequency and static. The resulting designs are compared with practical applications.Keywords : Spray Robot, Cartesian Robot, Linear Module