Tarihi kent merkezlerinde yeniden canlandırma politikaları üzerine değerlendirme, İzmir Kemeraltı örneği
Evaluation on revitalization policies of historical toxn centers, the case of İzmir Kemeraltı
  1. Tez No: 328383
  2. Yazar: RABİA ZEYBEK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZBEK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Tarihi kent merkezleri, kentte meydana gelen gelişmelerden olumsuz yönde etkilenmekte, zaman içerisinde çok sayıda sorunu barındıran çöküntü bölgelerine dönüşmektedir. Bu nedenle özellikle son 20 yıllık dönem içerisinde, Avrupa'da ve ülkemizde metropoliten kentlerin tarihi merkez alanlarında yeniden canlandırma projeleri gerçekleştirilmektedir.Yeniden canlandırma projeleri kapsamında tarihi dokularda kentsel dönüşüm projeleri, kamu mekanlarının, meydanların, sokakların, tarihi yapıların cephelerinin sağlıklaştırılması ve yeniden düzenlenmesi, yayalaştırmalar gibi pek çok uygulama gerçekleştirilmektedir.İzmir'in tarihi kent merkezi olan Kemeraltı, yüzyıllardır kentin ticaret merkezi olarak varlığını sürdürmektedir. Son yıllarda alanda, yeniden canlandırmaya yönelik çok sayıda uygulama yapılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, yapılan uygulamalar incelenerek, Tarihi Kent Merkezi'nin yeniden canlandırılmasına katkıları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
However these regions are negatively affected by developments that ocur in cities and over time they become declined areas housing many problems. For these reasons, many revitalization projects have been carried out both in Europe and in our city, based on centers of metropolitans, in the last twenty years.Within the scope of the revitalization projects lies; the historical patterns on urban transformation projects, rehabilitation and rearrangement of the public locations, squares, streets, facades of the historic structures such as pedestrianisation. All of which can serve multiple applications.Kemeraltı, the historic city of Izmir has subsisted as a trading center of the region for ages. In recent years, the area has witnessed multiple attempts for revival. Within the scope of this study, many possible applications were examined and evaluated that can contribute to the revitalization of this Historic City Center.