Thermal analysis and numerıcal study on TFT LCD panels
TFT LCD panellerde termal analiz ve numerik bir çalışma
  1. Tez No: 328382
  2. Yazar: MURAT İZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Televizyon veya kısaca TV'lerin tüm dünyadaki pazar araştırmaları ve satış rakamlarına gore Tüplü televizyondan (CRT) , LCD (Likit Kristal Ekran) televizyonlara geçiş hızlı bir şekilde artmaktadır. Tüplü televizyon üretimi giderek azaltamakta ve sonlanmaktadır. Yeni televizyon teknolojisi LCD TV tasarımlarında son yıllarda hızlı bir şekilde kendi içerisinde gelişmektedir. LCD televizyonlarda kullanılan TFT (İnce Film Transistor) LCD paneller CCFL (Soğuk Katod Floresan Lamba) panel ve LED (Işık Yayıcı Diyot) panel olarak ikiye ayrılmaktadır.Bu proje, VESTEL tarafından yeni tasarlanan 32inc LED panelin bilgisayar destekli analiz programı ve deneysel araçlar kullanarak termal analizinin yapılıp ısı problemlerinden kaynaklanan maliyet artışı, panel ömrünün kısalması, görüntü kalitesinin bozulması gibi sorunları iyileştirmeyi amaçlamaktadır.LED Panelin normal çalışma koşullarındaki sıcaklık karakteristiği bilgisayarlı analiz programı yardımıyla belirlenecek olup deneysel çalışmalar ile analiz programından elde edilen değerler birbirleriyle karşılaştırılacaktır. Panel içindeki sıcaklık dağılımının ortaya çıkarılması ile hangi parçaların sıcaklıktan etkilendiği belirlenecektir. Sıcaklıktan etkilenen parçalar dikkate alınarak mevcut tasarımda iyileştirme çalışmaları yapılacaktır.Bu proje ile birlikte, VESTEL'de üretilecek LED panelin ısı analizin yapılıp panel tasarımı aşamasında ısı kaynaklı oluşabilecek problemler minimize edilmeye çalışılacaktır. Gerçekleştirilecek projenin VESTEL Elektronik A.Ş. ile Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Makina Mühendisliği, Enerji Anabilim Dalı ile ortak yürütülecek bir yüksek lisans tezi kapsamında yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to television or in short TV?s worldwide market surveys and sales figures show that passing from CRT (Cathode ray tube ) televisions to LCD (Liquid Crystal Display) televisions has been swiftly increasing. Producing of CRT televisions is decreasing and comes to an end gradually. New television technology in the design of LCD TV has swiftly improved in recent years. TFT (Thin Film Transistor) panels used in LCD television are divided into two panels as CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp) panel and LED (Light Diffuser diode) panel.This project aims to provide solutions for the 32inc LED panel thermal problems which are the reasons of increasing expenses, reducting of the life-time of the panel, worsening the quality of the image by using computer aided analysis programme and experimental tools.LED Panel?s normal working conditions of temperature characteristic will be determined with the help of computerized analysis program, the experimental studies and the resulting values of analysis program are compared between each other. Which parts of the panel affected by the temperature is determined by uncovering of the temperature distribution in the Panel. Improvement works will be made on available design by taking into consideration of the affected parts.With this project, LED panel which will be produced in VESTEL by making the analysis of the heat, heat-source problems that may occur will be to minimize at the design phase. This project which is wanted to be carried out within the scope of a master thesis between VESTEL Electronics Inc. and Dokuz Eylul University, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Mechanical Engineering Department, Energy Program