Konutlarda enerji verimliliği ve derece gün bölgelerine göre farklı malzemelerde optimum yalıtım kalınlığının tespiti
Energy efficiency in buildings and according to degree day regions of determination of optimum insulation thickness with different materials
- Tez No: 328413
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Enerjinin pahalı olduğu ülkemizde enerji verimliliği, ön plana çıkmakta ve yasal düzenlemeler getirilmektedir. Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği bu düzenlemelerden bazılarıdır. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği'nin amacı binalarda enerjinin verimli kullanılmasına ve çevrenin korunmasına ilişkin kuralları düzenlemektir. Dolayısıyla binalarda yalıtım uygulamaları söz konusu yönetmelikle zorunlu hale gelmektedir.Bu tezin amacı yalıtımın önemini vurgulamak ve ayrıca İzmir, İstanbul, Ankara ve Erzurum şehirlerinde seçtiğimiz örnek bina için farklı yalıtım malzemelerine göre optimum yalıtım kalınlıklarını ve enerji kazançlarını tespit etmektir. Optimum ısı yalıtım kalınlıklarını belirlemede TS 825 Isı Yalıtım Kuralları Standardı ile Ömür Maliyet Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yalıtım kalınlıklarının tespitinde İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) tarafından hazırlanan TS 825 Hesap programı kullanılmıştır. TS 825 standardında ülkemiz dört iklim bölgesine bölünmüş ve her bölge için ortalama sıcaklık değerleri belirlenmiştir. Bu çalışmada dört şehrin Devlet Meteroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan 1975-2011 yılı ortalama dış sıcaklık değerlerine göre de hesaplamalar yapılmış alınan sonuçlar karşılaştırılmıştır. TS 825 standardı binanın yapısına ve çevre koşullarına göre ısı kaybını belirleyerek enerji ihtiyacını yıllık olarak hesaplayan bir metottur. Isı yalıtım kalınlıkları standardın izin verdiği ısı kaybı değerlerine göre belirlenir. Ömür Maliyet Analizi yönteminde ise ısı yalıtım kalınlıkları yakıt ve malzeme maliyetlerine göre belirli bir ömür süresi için hesaplanır. Bu iki yöntem ile yapılan hesapların sonuçları tablolarda ve grafiklerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy costs are high in our country, so energy efficiency is becoming important and laws and regulations are formed. Energy performance of buildings directive which issued according to the Energy Efficiency Law, is some of these arrangements. The purpose of the directive is to regulate the rules related to environmental protection and rational use of energy in buildings. Therefore, insulation applications in buildings are now a requirement by regulation.The purpose of this thesis is to emphasize the importance of insulation and determine the optimum thickness of insulation and energy benefits of the typical building for Izmir, Istanbul, Ankara and Erzurum. TS 825 Thermal Insulation Standard and Life Cost Analysis methods were used for determining the optimum thickness of insulation. The TS 825 Heat Losses Program was used for determining the optimum insulation thickness which was prepared by İZODER (Association of Thermal Insulation Water Sound and Fire). TS 825 standard divide our country in four climatic zones and defined the average temperature values for each region. In this study, we have also made calculations based on the average outdoor temperature for each city reported by the General Directorate of State Meteorology between the years 1975-2011 and compared the two results. TS 825 standard is a method to determine the heat loss according to environmental conditions and building structure then calculates the annual energy needs of the building. Optimum thermal insulation thickness is determined by the values of heat loss permitted by the standard. On the other hand optimum thermal insulation thickness is calculated according to fuel and material costs for a given life time in the Life Cost Analysis method. The results of calculations made by these two methods are shown in tables and graphs.