Binalarda enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından çatı elemanının malzeme ve yapım olarak incelenmesi
Investi̇gati̇on of roof element as materi̇al and structure in terms of energy effi̇ci̇ency and sustai̇nabi̇li̇ty
- Tez No: 459319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllardaki teknolojik gelişmeler, sanayinin hızla gelişmesi, sık yaşanan yer değişimler (göçler) nedeniyle bilinçsiz konut üretimleriyle konutlardaki enerji tüketimleri giderek artmıştır. Hızlı gelişen ve değişen konut kültürü için enerji verimliliğini artıracak mimari önlemler ve sistemler geliştirmek gerekmektedir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki farklı iklim (Derece Gün) bölgelerindeki, farklı özelliklerdeki (iki, dört ve altı katlı) konutlarda Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine bağlı, ulusal veri tabanı olan BEP-TR (Binalarda Enerji Performansı) hesap programını kullanarak binaların nihai enerji tüketimlerini incelemektir. Çalışmada öneri malzeme ve katmanlardan oluşan farklı çatı ve duvar yapı elemanı detayları ile bina kabuğu genelinde sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Farklı Derece Gün bölgelerine göre iki, dört ve altı katlı bu örnek konutlarda farklı yapı elemanı detayları incelenmiştir. Çalışmada yöntem olarak, binalarda enerji performansı yönetmeliğine bağlı web tabanlı BEP-TR programı kullanılarak elde edilen sayısal veriler değerlendirilmiştir. Örnek olarak seçilen binaların ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma ve sıcak su için gerekli enerji ihtiyaçları belirlenerek farklı Derece Gün bölgeleri temsili iller ile değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve literatür özeti giriş bölümünde verilmiştir. İkinci bölümde enerji kullanımı ve binalardaki sürdürülebilir enerjinin önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde yapı elemanı olarak çatıların tasarımı ve sınıflandırılması verilmektedir. Çalışmanın dördüncü bölümünde örnek olarak belirlenen farklı kat adedine ve çatı, duvar özelliklerine sahip konutların BEP-TR programı yardımıyla enerji tüketimleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde farklı Derece Gün bölgelerine göre yapılan hesap sonuçları enerji tüketimlerine göre değerlendirilmiştir. Elde edilen sayısal verilerin değerlendirilmesinde genel olarak çatı ve duvar elemanına yalıtım katmanının gelmesiyle sonuçlarda büyük bir iyileşme tespit edilmiştir. Ayrıca kat sayısı arttıkça enerji ihtiyacının azaldığı görülmektedir. Bu çalışmadaki kabullerle her Derece Gün Bölgesinde çatı tipine bağlı olarak en az ısıtma enerji ihtiyacı eğimli çatılarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption has increased in houses in recent years due to the technological developments, the rapid development of the industry, frequent living changes (migrations), unconscious housing productions. It is necessary to develop architectural measures and systems that will increase energy efficiency for fast developing and changing housing culture. The main objective of the study is to use the BEP-TR (Energy Performance in Buildings) calculator program, which is a national data base of the Energy Performance Regulations of Buildings, in two, four and six stored houses with different characteristics in different climate (degree days) with different roof and wall construction details, to examine the ultimate energy consumption of the building throughout the building shell. As a result, building performances were evaluated comparatively. In these sample houses with two, four and six floors, the details of different building elements were examined according to different degrees of day regions. As a method of study, the numerical data obtained using the web-based BEP-TR program related to energy performance management at the buildings was evaluated. The energy needs of heating, cooling, ventilation, lighting and hot water of selected buildings are determined and evaluated with different degrees of day zones. The study consists of five parts. The purpose, scope, methodology and literature summary of the study are given in the introduction. The second section emphasizes the use of energy and the importance of sustainable energy in the buildings. In the third chapter, design and classification of roofs are given as building elements. In the fourth part of the study, energy consumption was determined with the help of the BEP-TR program of houses with different floor and roof and wall properties. The results of the calculations made according to different Degree Day regions in the result of the study are evaluated according to their energy consumption. A great improvement was observed in the evaluation of the numerical data obtained by result of the insulation layer coming to the roof and wall element in general. Also, as the number of stored increases, the energy demand seems to decrease. With the assumption of this study, the minimum heating energy requirement was obtained in pitched roofs, depending on the type of roof in each Degrees Day Region.