Benekli hani balığının (Serranus hepatus (Linnaeus, 1758)) İzmir Körfezi'ndeki beslenme ekolojisi üzerine bir araştırma
An Investigation on the feeding ecology of brown comber (Serranus hepatus (Linnaeus, 1758)) in Izmir Bay
- Tez No: 328415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP MÜMTAZ TIRAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Serranus hepatus (Linnaeus, 1758) türüne ait bireylerin öncelikle beslenme ekolojisini ve ayrıca boy-ağırlık ilişkisi ile kondisyon faktörü değerlerini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Toplamda 2827 benekli hani balığı Şubat-2007 ile Kasım-2008 tarihleri arasında İzmir Körfezi'nden dip trolü ile örneklenmiştir.İncelenen benekli hani balıklarının total boy uzunlukları 6,3-11,7 cm aralığında bulunmuştur. Bu balıkların boy frekans dağılımlarında ve boy-ağırlık ilişkisinde örnekleme zamanlarına göre farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca benekli hani balığının her mevsimde negatif allometrik büyüme gösterdiği belirlenmiştir.Benekli hanilerin kondisyon faktörü değerleri 0,92-2,85 arasında yer almıştır. Kondisyon faktörü örnekleme zamanlarına ve balık boy sınıflarına göre değişimler göstermektedir.İncelenen benekli hani balıklarının 782'sinin midesinde en az bir besin organizması ya da sindirilmiş materyal tespit edilirken, 551'inin midesi tamamen boş ve 1494'ünün midesi de ağızdan dışarı çıkmış (iç-dış) halde bulunmuştur. Midelerin dolu veya boş olma oranları balık boyuna göre bir değişiklik göstermezken, örnekleme zamanlarına göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Benekli hani balıklarının mide içerikleri incelendiğinde karnivor bir tür olduğu ve genel besin kompozisyonunda özellikle bentik Crustaceca, Ophiurida ve Polychatea üyelerini tükettikleri belirlenmiştir. Besin kompozisyonunda yer alan organizmaların oranlarının balık boy sınıflarına göre değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the feeding ecology, the length-weight relationship and condition factor of Serranus hepatus (Linnaeus, 1758) were investigated in Izmir Bay. A total of 2827 brown comber samples were collected in Izmir Bay between February 2007 and November 2008 by bottom trawl.The total length of the sampled brown comber ranged between 6.3 and 11.7 cm. The distribution of total length frequencies and the estimated length-weight relationships were found to differ according to the sampling seasons. However, in all sampling seasons S. hepatus showed a negative allometric growth.The condition factor of brown comber varied between 0.92 and 2.85. Notable variations in condition factor were observed according to the sampling season and length classes.The number of brown comber stomachs that contained at least one prey item or any digested remains was 782. There were 551 empty stomachs. The remaining 1494 fish had stomachs that were inside-out position. The percentages of full and empty stomachs varied according to the sampling season but not to the predator length class. The diet composition revealed that the species is carnivorous, consuming particularly benthic Crustacea, Ophiurida and Polychaeta. The contributions of the prey organisms to the diet composition did not change seasonally but changed with predator size class.