İzmir ve çevresindeki mikrogravite verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of microgravity data around İzmir
- Tez No: 328416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Batı Anadolu bölgesi karakteristik olarak aktif deformasyon alanıdır. Bu aktif bölge içinde yer alan çalışma alanı İzmir ve çevresi mikrogravite verileri ile ayrıntılı olarak incelenmiştir.Bu amaçla, TÜBİTAK 108Y285 nolu proje kapsamında İzmir ve çevresinde ilk olarak ölçülmüş mikrogravite verilerinin değerlendirme ve modellenmesi çalışmanın konularını kapsamaktadır. Çalışma alanında öncelikle profiller boyunca mikrogravite ölçümleri yapılmıştır. Arazi çalışmalarından sonra elde edilen verilere düzeltme ve indirgemeler uygulanmış ve Bouguer gravite anomali değerleri elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen Bouguer gravite verilerine veri işlem yöntemleri uygulanmıştır. Son aşamada üç boyutlu gravite modelleme yöntemi irdelenmiştir. Yöntem önce kuramsal verilere ikinci aşamada ise çalışma alanına ait gravite verilerine uygulanarak, çalışma alanı üç boyutlu olarak modellenmiştir.Sonuç olarak çalışma alanına ait mikrogravite verilerinin batıdan doğuya doğru göreceli olarak değiştiği saptanmıştır. Bölgedeki fayların bu değişimi denetleyen etkenler olduğu modelleme sonuçlarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The West Anatolian coast is an active deformation area. The area which has been been in this active area, has been serached by the measurments which has been taken from Izmir city and its around.With this purpose, the microgravity survey which has been measured firstly in Izmir and the surrounding in the Project of Tubitak 108Y185 and which has been modeled For this purpose, first, the geology of the area and seismotectonic amenities has examined. The data which has been taken from survey process, has been applied the corrections and reductions, then the Bouger gravity anomalies has been obtained. After that the data process has been applied to the anomalies. At the last stage, the three dimensional gravity model has been examined. First of all the method has been applied to the theoritical datas then it has been applied to the gravity datas which has been taken from the survey process, by this process the field has been modelled as a three dimensional.At last it has been observed that the microgravity datas which has belong to the observation area Izmir and its around, changes from east to west. Bölgedeki fayların bu değişimi denetleyen etkenler olduğu modelleme sonuçlarıyla değerlendirilmiştir.