Response of laminated composites to the impact loading
Tabakalı kompozitlerin darbe yüklemesi altındaki davranışları
  1. Tez No: 328426
  2. Yazar: LEVENT SACİT AKBOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT MURAT İÇTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin amacı fiber takviyeli lamine kompozitlerin darbe yüklemesi altında farklı tabaka dizilimleri ile oluşan hasar ve deformasyonun incelenerek en iyi tabaka dizilim kombinasyonunun anlaşılmasıdır.Numuneler Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Laboratuarında vakum infüzyon metodu ile üretilmiştir. Üretimden sonra tabakalar 2.2 mm olarak ölçülmüş ve 100 x 100 mm ebatlarında kesimi yapılmıştır. Numuneler Fractovis Plus test cihazına yerleştirilerek farklı darbe enerjilerinde darbe yüklemeleri uygulanmıştır.Sonuçlar Temas Kuvveti ? Zaman, Enerji ? Zaman, Deformasyon ? Zaman, Temas Kuvveti ? Deformasyon grafikleri ve hasar fotoğrafları üzerinden değerlendirilmiştir. Alınan sonuçlarla fiber ve plaka diziliminin darbe yükleme altında dayanıklılığa etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is the examination of damage and deformation of fiber reinforced laminated composites with varying stacking sequences under impact loading in order to figure out the best combination.Specimens were built in the Composite Research Laboratory at Dokuz Eylül University with vacuum infusion method. After the manufacturing process the thickness of the composite was measured as 2.2 mm and cut into as 100 x 100 mm dimensions. Specimens were placed inside the Fractovis Plus test machine to apply the impact loading with various impact energies.Conclusions were made according to Contact Force ? Time, Energy ? Time, Deflection ? Time, Contact Force ? Deflection graphs. Further, visual inspection was undertaken by photographs. Results indicated that fiber and ply orientation effects the resistance under impact loading.